miniSumo

i

Autor: Dawid Olszewski

Walki robotów

Na ringu zmierzyły się roboty. Zawody miniSumo w Bydgoszczy

2024-04-18 14:55

Na Politechnice Bydgoskiej zorganizowano XVI edycję zawodów Mini Sumo. Rywalizowały ze sobą konstrukcje wykonane przez młodych, zdolnych uczniów. Jak wyglądają zasady?

Zawody miniSumo 2024

Zacięta rywalizacja na niewielkim ringu. Politechnika Bydgoska zorganizowała zawody miniSumo. Młodzi zawodnicy musieli wcześniej zbudować robota, który będzie w stanie pokonać przeciwnika.

Organizatorzy przyznają, że to doskonała okazja do rozwijania umiejętności z robotyki, mechaniki i programowania.

- Uczniowie przez kilka miesięcy z naszą pomocą budują robota. Dzisiaj się spotykają i te roboty walczą ze sobą na ringu. Jak to jest w zawodach sumo w Japonii, chodzi o to, żeby przepchnąć przeciwnika z ringu. Robot jest autonomiczny, nie jest zdalnie sterowany przez uczestnika. Musi wykryć i wypchnąć przeciwnika z ringu - tłumaczy Damian Ledziński z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej. - Są pewne ograniczenia wagowe i wielkościowe robota. Nie może on niszczyć i zakłócać przeciwnika. Konstrukcje są różne. Można to zrobić z pudełka, doniczki, wyciąć z kartonu albo wydrukować w drukarce 3D – dodaje.

Budowa robotów nie była taka prosta

Do Bydgoszczy ze swoim robotem przyjechała między innymi pięcioosobowa drużyna z Inowrocławia. Przyznają, że to ich debiut.

- Celem było zrobić to jak najprościej i tak, żeby działało. Cel się udał mimo wielu przeciwności losu. Najpierw był problem z zasilaniem, potem z płytką. Jesteśmy i tak zadowoleni z tego, że tu jesteśmy. Robot jeździ, skręca, wykonuje swój program - przyznaje Franek, jeden z uczestników rywalizacji.

Do Bydgoszczy przyjechało około 200 uczestników. To uczniowie szkół podstawowych, średnich i placówek wychowania pozaszkolnego.

Tak zmienił się dworzec PKP Bydgoszcz Główna