W piękny, słoneczny czwartek (1 czerwca) wybraliśmy się nad bydgoski Balaton zlokalizowany na osiedlu Bartodzieje. Zupełnie przypadkowo znaleźliśmy ptasią rodzinę. Łyska karmiła młode, które musiały wylęgnąć się całkiem niedawno. Zobaczcie zdjęcia.
Przypomnijmy, że od 1988 roku decyzją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, łyskę uznaje się za gatunek najmniejszej troski. Mylnie nazywany jest również „czarną kaczką”, choć tak naprawdę z kaczką nie ma za wiele wspólnego.
Łyski bardzo często szukają schronienia w zbiornikach wodnych znajdujących się w okolicy zabudowań. W okresie lęgowym samce stają się szczególnie agresywne dla innych mieszkańców zbiornika wodnego, by chronić swoje przyszłe potomstwo.
Samica składa zazwyczaj jaja, z których po około 24 dniach wylęgają się młode. Te zamiast białych pyszczków, mają czerwone dzióbki i delikatne, znacznie jaśniejsze od dorosłych osobników upierzenie.
Historia bydgoskiego Balatonu. Dawniej wyławiano tam glinę
Bydgoski Balaton powstał po II wojnie światowej. W miejscu obecnego zbiornika wodnego i charakterystycznej fontanny na środku znajdowało się dawniej (od 1886 roku) wyrobisko, z którego pozyskiwano glinę na potrzeby pobliskiej cegielni. Dopiero w latach 40. wyrobisko zalano wodą.
Co ciekawe, glina pozyskiwana była stamtąd jeszcze w latach 60 XX wieku, choć od dobrych kilkunastu lat nowy akwen wodny służył mieszkańcom jako dzikie kąpielisko.
Już w latach 70-tych teren został zagospodarowany w celach rekreacyjnych. W tym samym czasie zaczęło kształtować się osiedle Bartodzieje. Rozpoczęto budowę bloków, które do teraz znajdują się w pobliżu zbiornika.
Obecnie przestrzeń wokół bydgoskiego Balatonu jest zagospodarowana na tereny parkowe i rekreacyjne wraz z placem zabaw. Mieści się tu także niewielka przystań wodna i szkółka żeglarska.