Region

Najbardziej niebezpieczne powiaty w Kujawsko-Pomorskiem. Tu dochodzi do największej liczby zdarzeń [GALERIA]

2024-10-14 14:36

Który powiat w województwie kujawsko-pomorskim charakteryzuje się najniższym poziomem bezpieczeństwa? Przedstawiamy ranking oparty na danych z ostatnich lat. To zestawienie liczby przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców. Na tej podstawie można stwierdzić, który powiat, statystycznie, może okazać się najmniej bezpieczny na Kujawach i Pomorzu. Zestawienie znajdziesz w naszej galerii.

Spis treści

  1. Spadek przestępczości i wzrost wykrywalności przestępstw w Polsce
  2. Ranking najbardziej niebezpiecznych województw w Polsce. Na którym miejscu znalazło się kujawsko-pomorskie?
  3. Przestępczość w miastach Kujawsko-Pomorskiego. Statystyki
  4. Najbardziej niebezpieczne powiaty w Kujawsko-Pomorskiem. Ranking

Spadek przestępczości i wzrost wykrywalności przestępstw w Polsce

Jak relacjonował portal Wprost, w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce doszło do znacznego postępu w zakresie redukcji liczby przestępstw oraz poprawy efektywności ich wykrywania.

Na początku XXI wieku Mazowieckie było najbezpieczniejszym województwem, gdzie w latach 2001-2005 rejestrowano około 200 tys. przestępstw rocznie. Obecnie ta liczba spadła prawie o połowę i wynosi około 121 tys. przestępstw.

Ranking najbardziej niebezpiecznych województw w Polsce. Na którym miejscu znalazło się kujawsko-pomorskie?

W rankingu dotyczącym przestępczości na pierwszym miejscu znajduje się woj. mazowieckie. Drugie miejsce zajmuje woj. dolnośląskie, a trzecie – śląskie. Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się natomiast na ósmym miejscu w rankingu – czyli równo w połowie.

Niższą liczbą przestępstw poszczycić może się Małopolska, Wielkopolska i Świętokrzyskie. Z kolei wyżej w rankingu od nas uplasowały się województwa pomorskie, łódzkie oraz zachodniopomorskie.

Przestępczość w miastach Kujawsko-Pomorskiego. Statystyki

W 2023 roku statystyki dotyczące przestępczości w Kujawsko-Pomorskiem ujawniają istotne różnice między poszczególnymi miastami w kontekście przestępczości. Na czoło zestawienia wychodzi Włocławek, w którym na 1000 mieszkańców przypada 21,5 przestępstw. To najwyższy wskaźnik w regionie.

Warto jednak zaznaczyć, że wykrywalność przestępstw jest tutaj na poziomie 68%. Podobnie, jak w Toruniu, gdzie na 1000 mieszkańców przypada jednak trochę mniej, bo 18,2 przestępstw.

Na trzecim miejscu znajduje się Grudziądz, który z wynikiem 16,3 przestępstw na 1000 mieszkańców, plasuje się nieco lepiej w porównaniu do swoich sąsiadów.

Najniższy wskaźnik spośród wszystkich czterech miast na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano w Bydgoszczy, gdzie na 1000 mieszkańców przypada 14,3 przestępstw.

Przestępczość w liczbach w czterech miastach na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Włocławek: 21,5 przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców
  • Toruń: 18,2 przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców
  • Grudziądz: 16,3 przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców
  • Bydgoszcz: 14,3 przestępstw przypadających na 1000 mieszkańców

Najbardziej niebezpieczne powiaty w Kujawsko-Pomorskiem. Ranking

Jak natomiast wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach kujawsko-pomorskiego? W którym z nich statystycznie na 1000 mieszkańców popełniono w 2023 roku najwięcej przestępstw? Który z powiatów w województwie kujawsko-pomorskim jest najmniej bezpieczny? Ranking znajdziesz w naszej galerii!

Umiesz rozpoznać rejestracje z Kujawsko-Pomorskiego? Tylko ekspert zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Jaką tablicę rejestracyjną mają kierowcy z Aleksandrowa Kujawskiego?
Wywiad Andrzeja Kostyry z Adamem Kownackim