Najkrótsza noc w 2025 roku. Kiedy przypada i jak długo trwa? Wiemy, o której godzinie będzie zachód słońca

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Najkrótsza noc w 2025 roku. Kiedy przypada i jak długo trwa? Wiemy, o której godzinie będzie zachód słońca

2025-05-14 14:50

O ile jesienią i zimą większą część doby spędzamy w ciemnościach, o tyle późną wiosną i latem noc trwa znacznie krócej. Księżyc pojawia się na niebie tylko na kilka godzin. Powoli zbliżamy się do najkrótszej nocy w roku. Kiedy dokładnie ona przypada i jak długo będzie trwać? Wyjaśniamy!

Najdłuższy dzień w roku. Kiedy przypada?

Najdłuższy dzień w roku przypada tylko raz – zawsze w czerwcu, choć jego dokładna data może się różnić. Wynika to z faktu, że rok zwrotnikowy nie trwa dokładnie 365 dni, tak jak przyjęto (zaokrąglono). Trwa on dokładnie 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Właśnie dlatego co cztery lata mamy tak zwany rok przestępny, gdzie do kalendarza dodajemy dodatkowy dzień – 29 lutego. Z tego samego powodu najdłuższy dzień w roku może wypaść zarówno 21, jak i 22 czerwca. W tym samym czasie mamy również do czynienia z najkrótszą nocą w roku.

Noc Kupały. Tradycja przesilenia letniego

O najkrótszej nocy w roku wiemy już od setek lat. W przeszłości to właśnie w tym okresie obchodzono Noc Kupały – święto powiązane z letnim przesileniem Słońca, znane w krajach anglojęzycznych jako Midsummer. W Polsce tradycja ta szczególnie mocno zakorzeniła się na Mazowszu i Podlasiu. Uroczystości miały formę uczty ku czci żywiołów – wody, słońca i księżyca. Słowianie świętowali wówczas urodzaj, płodność, radość oraz miłość. Podobne obchody występowały także w kulturach bałtyckich, germańskich i celtyckich.

Najkrótsza noc w 2025 roku. Dokładna data i czas

Kiedy przypada Noc Kupały, czyli najkrótsza noc w 2025 roku? Dokładnie w nocy z 21 na 22 czerwca 2025. Słońce będzie wówczas na niebie przez 16 godzin i 47 minut. Z kolei noc (z 21 na 22 czerwca) będzie krótsza niż nasza zmiana w pracy. Potrwa około 6 i pół godziny. Słońca wzejdzie już o godzinie 4.30.

Najkrótsza noc w 2025 roku. Godziny zachodu słońca w różnych miastach Polski

Najkrótsza noc w roku rozpocznie się w Polsce około godz. 21. Godziny zachodu słońca będą jednak różnić się w zależności od regionu Polski. Dla przykładu, w Bydgoszczy, położonej w północno-zachodniej części kraju, słońce zajdzie o 21:18, co oznacza, że dzień potrwa aż 16 godzin, 56 minut i 56 sekund.

W centralnej Polsce, czyli w Łodzi, zachód słońca nastąpi o 21:03, a długość dnia wyniesie 16 godzin, 37 minut i 52 sekundy. Natomiast w Zakopanem, na południu kraju, najdłuższy dzień zakończy się o 20:50 i potrwa dokładnie 16 godzin, 14 minut i 6 sekund. Jak widać, im dalej na południe, tym dzień krótszy – nawet w czasie letniego przesilenia.

Kiedy był najkrótszy dzień w 2024 roku?

Najkrótszy dzień w 2024 roku przypadł na sobotę, 21 grudnia. W zależności od regionu Polski trwał od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 minut, co w wielu miejscach oznaczało mniej światła dziennego niż standardowy ośmiogodzinny dzień pracy. Noc z 21 na 22 grudnia była wyjątkowo długa – trwała ponad 16 godzin.

Przesilenie zimowe, będące momentem najkrótszego dnia w roku, w tradycji słowiańskiej miało radosny charakter. Obchodzono wtedy nadejście nowego cyklu światła i symboliczne odrodzenie Słońca, które miało zwyciężać nad ciemnością. Uroczystość ta znana była jako Szczodre Gody, zwane też Szczodruszką. Wraz z wprowadzeniem kalendarza juliańskiego datę tego święta przesunięto na 25 grudnia – dzień, który z czasem chrześcijaństwo przyjęło jako datę narodzin Jezusa Chrystusa.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
ESKA_Pogrzeb Tomasza Jakubiaka na jego zasadach. Spełniono ostatnią wolę szefa kuchni. Wyjątkowe pożegnanie!