Pożegnanie papieża Franciszka
26 kwietnia plac Świętego Piotra wypełniły tłumy wiernych, żegnających papieża Franciszka. Był on piątym najstarszym papieżem w historii Kościoła, a jego pontyfikat zapamiętamy jako czas wielkich reform i otwartości na świat. W uroczystościach uczestniczyli nie tylko wierni, ale także światowi liderzy, oddając mu ostatni hołd. Śmierć papieża Franciszka zamknęła ważny rozdział we współczesnej historii Kościoła.
Najmłodszy papież w historii. Jan XII miał tylko 18 lat
Podczas gdy Franciszek zostanie zapamiętany jako doświadczony duchowny i papież otwarty na świat, niektórzy jego poprzednicy pokazali światu zupełnie inną twarz. Takim był przede wszystkim Jan XII – najmłodszy papież w dziejach. Objął urząd w wieku zaledwie 18 lat, czyli w wieku, w którym dzisiejsza młodzież kończy szkołę średnią.
Urodzony w 937 roku jako Oktawian, 16 grudnia 955 roku, zgodnie z wolą swojego ojca, księcia Alberyka II, został głową Kościoła Katolickiego. Młody papież nie był jednak zainteresowany odnową duchową. Jego pasją było życie doczesne, zabawy i bogactwo. Pałac Laterański szybko przemienił się w miejsce rozpusty.
"Nieszczęsne niewiasty przestały przybywać". Życie w cieniu skandalu
Moralność Jana XII pozostawiała wiele do życzenia.
– Nieszczęsne niewiasty przestały przybywać w obawie, że padną ofiarą żądzy Jana – pisał o papieżu kronikarz Benedykt z Socrate.
Papież miał liczne kochanki i kochanków. Traktował papieski skarbiec jak osobistą skarbonkę. Stolicę Apostolską zamienił w krainę hazardu, a majątek Kościoła trwonił na spełnianie swoich zachcianek.
Nie tylko rozpusta. Pasja do koni i konflikty
Rozpusta to niejedyna słabość młodego papieża. Jan XII był miłośnikiem koni, utrzymując ogromną stajnię z niemal 2 tysiącami zwierząt. Zwierzęta te były karmione migdałami i figami. W stajni wyświęcał także nowych kapłanów, co spotkało się z oburzeniem duchowieństwa. Na dodatek Jan XII już na początku pontyfikatu wdał się w liczne konflikty na Półwyspie Apenińskim i lekkomyślnie roztrwaniał majątek kościelny.
Otwarte konflikty z cesarzem i spiski
Jan XII nie cofnął się przed niczym. Dla niego priorytetem była władza. Po konflikcie z cesarzem Ottonem I, spiskował z Berengarem II, obiecując jego synowi koronę cesarską. W odpowiedzi Otton wkroczył do Rzymu, zmusił Jana XII do ucieczki i ustanowił nowego papieża – Leona VIII. Jednak młody papież nie zamierzał się poddać.
Jan XII wraca do Rzymu i zwołuje własny synod
Po wyjeździe cesarza Jan XII wrócił do Rzymu, unieważnił wybór Leona VIII i ponownie ogłosił się głową Kościoła. Był bezwzględny wobec swoich przeciwników – zapowiadał surowe kary, takie jak biczowanie, wyrywanie języków i amputacje. Jego rządy były pełne brutalności, co jeszcze bardziej pogłębiało kryzys moralny Kościoła w tamtym czasie.
Tragiczny koniec najmłodszego papieża
Pontyfikat Jana XII zakończył się gwałtownie. Papież zmarł 14 maja 964 roku w wieku zaledwie 24, bądź też 27 lat. Według nieoficjalnych doniesień został zamordowany przez męża jednej ze swoich kochanek, choć brakuje jednoznacznych dowodów na tę wersję wydarzeń. Jedno jest pewne – Jan XII zapisał się na zawsze w historii jako najmłodszy i jeden z najbardziej kontrowersyjnych papieży.