Nowy obiekt MWiK w Bydgoszczy, a to oznacza więcej badań. Znamy koszt
Prace nad nowym, najnowocześniejszym w Polsce laboratorium wodociągowym rozpoczną się w 2025 roku i potrwają dwa lata. Będą kosztowały 33,6 mln zł.
- Inwestycja obejmuje rozbudowę i remont obecnego budynku Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków MWiK przy ul. Koronowskiej 96 w Bydgoszczy.
- Powstanie również zupełnie nowy obiekt, przylegający do istniejącego.
- Projekt uwzględnia niezbędne przyłącza, ciągi pieszo-komunikacyjne, nowe nasadzenia oraz łąki kwietne.
Laboratorium trzeba rozbudować i zmodernizować, żeby zapewnić odpowiednie warunki do badań. Stary budynek wymaga remontu i powiększenia, ponieważ musi być dostosowany do nowych metod badań i nowszych urządzeń. Zmiany w przepisach unijnych i polskich też wymuszają modernizację. Przebudowa pomieszczeń i usprawnienie procesów w laboratorium pozwoli lepiej wykorzystać jego możliwości i nowe wyposażenie.
W nowym obiekcie będą prowadzone badania sensoryczne, mikrobiologiczne, fizyczne i chemiczne wody pitnej, a także fizyczne i chemiczne badania ścieków i osadów ściekowych, w tym badania parazytologiczne. Inwestycja poprawi również bezpieczeństwo i komfort pracy.
Jak działa Centralne Laboratorium MWiK w Bydgoszczy?
- Centralne Laboratorium MWiK to certyfikowana jednostka, która pobiera i bada próbki wody pitnej pod kątem mikrobiologicznym, a także pobiera i bada próbki wody i ścieków pod kątem właściwości fizycznych i chemicznych.
- Laboratorium regularnie przechodzi zewnętrzne audyty, uzyskując najwyższe oceny.
- Nowe, bezpieczne i dostosowane pomieszczenia umożliwią przeprowadzanie większej liczby badań i kontroli, co przełoży się na wydajność pracy i pewność, że mieszkańcom dostarczana jest woda wysokiej jakości, a odprowadzane ścieki nie szkodzą środowisku.
Policjanci wypatrzyli na miejskim monitoringu w centrum Bydgoszczy prawie 100 rowerzystów. W każdym przypadku coś było nie tak. Zobacz zdjęcia
