Drzwi otwarte w II LO w Bydgoszczy w klimacie "Gwiezdnych wojen"
Bydgoscy uczniowie tłumnie przyszli na drzwi otwarte w II LO w Bydgoszczy. Było filmowo i kosmicznie, bo wydarzenie odbyło się w klimacie "Gwiezdnych wojen". To luźne nawiązanie do patrona szkoły - Mikołaja Kopernika.
W zeszłym roku w szkole utworzono tylko dwie pierwsze klasy, bo to był niezbyt liczny rocznik. Tym razem absolwenci podstawówek będą mogli wybrać jeden z pięciu otwieranych tu oddziałów. Nie zabraknie nowości!
To będzie pierwsza w Bydgoszczy i druga w Polsce klasa dyplomatyczna!
- Powstaje dodatkowa klasa humanistyczna. Uczniowie będą się uczyć na poziomie rozszerzonym przedmiotów humanistycznych, ale program będzie wzbogacony o moduł przedmiotów uzupełniających z zakresu dyplomacji - mówi Mirosława Glaza, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Bydgoska szkoła współpracuje z ambasadami!
Uczniowie będą mogli poznawać tajniki dyplomacji w praktyce, podczas spotkań z doświadczonymi pracownikami ambasad i organizacji, i najpewniej także podczas wizyt studyjnych, m.in. w zagranicznych instytucjach.
- Nawiązaliśmy współpracę z konsulami honorowymi, patronat nad tą klasą objął Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Historyczny, a konkretnie prowadzone przez niego Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Pomysłodawcą całości jest pan Maciej Wydrzyński - mówi Mirosława Glaza.
Inicjatywę przychylnie potraktowało miasto, niebawem ruszy nabór do nowej klasy. W kraju jak dotąd jest tylko jedna taka - w Toruniu. Odnajdą się w niej ci, którzy lubią uczyć się języków obcych, pasjonują się historią, prawem, pracą w organizacjach międzynarodowych.
- To będzie klasa, która będzie żyła, ponieważ nie ma przetartych szlaków, gotowych wzorów, które moglibyśmy wykorzystać, sami je wypracujemy - podkreśla Mirosława Glaza. - Zaczynamy ostrożnie, żeby też nie zniechęcić, nie zasypać młodzieży różnymi pomysłami, ale z czasem na pewno będzie się wiele działo! - dodaje.
Pomoc w dotarciu do ambasad swoich krajów i nawiązaniu z nimi współpracy zadeklarowali już konsulowie honorowi, a to oznacza, że być może uczniowie będą brali udział w wydarzeniach organizowanych przez ambasady. Szkoła będzie współpracować m.in. ze Słowenią, Serbią, być może Australią i oczywiście polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
W II LO są mistrzowie debat oxfordzkich!
Już teraz w II LO prężnie działa Koło debatanckie, uczniowie już mogą ćwiczyć umiejętności retoryczne, stawiania tez, argumentowania swojego zdania.
- Dyplomacja jest bliska naszemu sercu, edukacja młodych ludzi to szansa, żeby w świecie politycznym zaistniało pojęcie dyplomacji w tym bardzo dobrym znaczeniu - mówi Mirosława Glaza.
Maksymilian Tyrawski-Krapp, uczeń trzeciej klasy w II LO w Bydgoszczy jest uczestnikiem debat oxfordzkich. Brał udział w burzy mózgów, kiedy powstawała koncepcja nowej klasy humanistycznej, a podczas drzwi otwartych w swojej szkole odpowiadał na pytania tegorocznych ósmoklasistów. Jego zdaniem, jedną z ważniejszych zalet szkoły jest to, że uczniowie mogą się rozwijać w takim kierunku, w jakim chcą.
- Najważniejszym projektem, jaki już od dwóch lat robię w tej szkole, są niewątpliwie debaty oksfordzkie, czyli udział w Kujawsko-Pomorskiej Lidze Debat, gdzie reprezentujemy naszą szkołę. To z pewnością pozwala nam i zdobyć wiedzę, bo musimy się przygotować do tezy, i zdobyć umiejętności retoryczne, i po prostu wykorzystać ten czas nauki w liceum na to, żeby się kształcić i robić coś ciekawego - mówi Maksymilian Tyrawski-Krapp, wicefinalista KPLD.
W roku szkolnym 2025/2026 będzie pięć pierwszych klas w II LO w Bydgoszczy
Poza klasą dyplomatyczną i jeszcze drugim oddziałem humanistycznym w II LO w Bydgoszczy w roku szkolnym 2025/2026 powstaną klasy: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna i turystyczno-przyrodnicza.
Tak mieszka Radosław Sikorski. W jego zabytkowym dworze w Chobielinie są nawet organy. Zobacz zdjęcia
