W Starym Fordonie została rozebrana nawierzchnia. Teraz na tym terenie pracują teraz archeolodzy, którzy odkrywają pozostałości średniowiecznego cmentarza. Odkryto już sześć szczątków. Jednak archeolodzy nie wykluczają, że może być ich dużo więcej. Przed XVI wiekiem na tym terenie mogła znajdować się drewniana kaplica, przy której także mógł być cmentarz.
Jak informują drogowcy, odnalezione pochówki należały raczek do osób ubogich. Chowano je bez trumien i wyposażenia.
Na płycie rynku w Starym Fordonie są odkrywane też drobne pozostałości po użytkowaniu tego obszaru w okresie od XVI do XVIII w. Odnaleziono srebrną monetę pruską, fragmenty naczyń i szczątki zwierząt domowych.
Fordon jeszcze do 1973 roku był osobnym miasteczkiem, dopiero później został włączony do Bydgoszczy. Do tamtego momentu ścisłe centrum Fordonu znajdowało się bliżej budynku obecnego synagogi. Kościół na rynku znajdował się już na obrzeżach Fordonu.
Na płycie rynku trwa też budowa fundamentów pomnika, który będzie przesunięty o kilka metrów bliżej kościoła. Jak podają drogowcy, pomnik zostanie przeniesiony w nowe miejsce jeszcze w sierpniu. Eksperci mają wkrótce zdecydować, czy pomnik zostanie przeniesiony w całości, czy też rozebrany i zamontowany ponownie. Konstrukcja jest wykonana w piaskowca, nie jest to konstrukcja najtrwalsza.
Na placu budowa trwają dalsze prace przy montażu zasilania przyszłej fontanny zlokalizowanej w centralnej części rynku.