Noc księgarń w najmniejszej księgarni w Polsce i w słynnej bydgoskiej Toniebajce znanej za sprawą potykacza

i

Autor: UM Bydgoszcz/Tessa Książki

Noc księgarń 2023

Noc księgarń w najmniejszej księgarni w Polsce i w słynnej bydgoskiej Toniebajce, tej od haseł na potykaczu

2023-10-16 14:45

To miejsca z każdej strony wyjątkowe. Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich zaistniała w zbiorowej świadomości dzięki charakterystycznym potykaczom, na których właściciel wypisuje krótkie, celne komentarze bieżących wydarzeń politycznych i nie tylko. W Lisim Ogonie działa z kolei najmniejsza księgarnia w Polsce. Zajmuje kilka metrów kwadratowych, a mimo to odbywają się tam spotkania z autorami i czytelnikami. Mamy program wydarzeń na nadchodzącą Noc Księgarń!

W piątej edycji Nocy Księgarń bierze udział 170 miejsc z ponad 60 polskich miast. To pomysł na promocję tych, w których książki się nie tylko sprzedaje, ale dyskutuje się o nich, gdzie odbywają się spotkania autorskie, koncerty, warsztaty. Mamy takie w Bydgoszczy i zaraz za miastem.

Bydgoska Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich. To ta od potykaczy

Do akcji przyłączyła się Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich. Prowadzi ją Piotr Kikta. Można tam znaleźć autorski wybór książek dla dzieci i dorosłych i gadać o nich godzinami. Księgarnia jest słynna nie tylko w Bydgoszczy, ale w całym kraju. Właściciel co dzień ustawia przed drzwiami lokalu w kamienicy na rogu ul. Gdańskiej i Focha potykacz, a wypisuje na nim krótkie, zabawne, ironiczne komentarze dotyczące aktualnych wydarzeń politycznych i nie tylko. Zdjęcia tych haseł żyją potem własnym życiem w sieci jako memy czy posty w mediach społecznościowych.

W Noc Księgarń to miejsce przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które akurat 13 października organizuje po sąsiedzku w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 Dorota Mrozowicz-Grodzka, literaturoznawczyni, wiceprezeska Stowarzyszenia Małyssak, asystentka zdrowienia w Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Po zakończeniu działań w BCOPW Dorota Mrozowicz-Grodzka o godz. 20.30 odwiedzi Toniebajkę i opowie o terapeutycznej funkcji książek oraz o znaczeniu fikcji i szeroko rozumianego słowa pisanego w procesie zdrowienia po kryzysie zdrowia psychicznego.

O książkach przy kawie. Takie rzeczy w centrum Bydgoszczy

Pobliska kawiarnia Zakładka rozpoczyna świętowanie o godz. 18 cuppingiem ze znanej na całym świecie bydgoskiej palarni kawy Audun Coffee. Od 18.45 do 20.30 w cyklu Bookspresso planowane są rozmowy z bydgoskimi autorkami:

  • Malwiną Kubiczek o jej debiucie w gatunku young adult pt.„Cesarstwo cienia” ukazującym się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka,
  • Meredith Cattleya o jej debiucie w gatunku urban fantasy „Złodziejka książek” we współpracy z Wydawnictwem Magiczne Dlaczemu,
  • Katarzyną Muszyńską, doświadczoną autorką powieści fantasy oraz romansów, o jej twórczości, nadchodzących premierach i planach na przyszłość.

W trakcie spotkań będzie można kupić książki z autografami autorek. Zaplanowane są również konkursy z nagrodami książkowymi. Na każdą osobę, za okazaniem paragonu za zakupy w księgarni tego dnia, czeka atrakcyjna zniżka na kawę.

Warto też zajrzeć do znajdującej się w Lisim Ogonie najmniejszej księgarni w Polsce, jedynej na wsi - Tessa książki. Mieści swoje zbiory na kilku metrach kwadratowych w lokalu przy ul. Bydgoskiej, ale nie przeszkadza to właścicielce, Justynie Tessie, organizować spotkań autorskich z uznanymi twórcami, m.in. z Mariuszem Szczygłem.

Jak informuje, na piątek 13 października plan jest następujący:

  • godz. 17-17.45 - spotkanie z Joanną Czerską-Thomas o e-bookach. O tym jak wydać, po co wydać, jak to wygląda kosztowo i takie tam technikalia.
  • 17-21.45 - kiermasz książek z sekcji tajnej - prawie wszystkie wyjdą tego wieczoru do części publicznej i to w obniżonych cenach.
  • 18-19.15 - spotkanie z Maciejem Czerniakiem o kryminałach, które się zdarzyły, o ich dziennikarskim relacjonowaniu, o konsekwencjach takich relacji. Trochę o społecznej ciekawości zdarzeń kryminalnych a trochę o ich wymiarze etycznym.
  • 20-20.30 - czytanie bajek dla dzieci.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Co roku do inicjatywy przyłączają się dziesiątki instytucji, organizacji i ponad 100 niezależnych księgarni z całej Polski. Festiwal promuje niezależne księgarnie stacjonarne. Inspiracją do rozmów o książkach z pasjonatami może być historia 90-letniej bydgoszczanki. Pani Danuta czyta ok. 400 książek rocznie i to bez okularów.

Bydgoszcz stolicą polskiego dizajnu. Trwają Bydgoskie Dni Projektowe