Trwa przetarg na odbiór odpadów w Bydgoszczy w latach 2024-2027. Miasto ogłosiło też, jakie zmiany wkrótce zostaną wprowadzone.
Wszystkie nieruchomości będą wyposażane w pojemniki do gromadzenia odpadów wyłącznie przez spółkę ProNatura. Dzięki temu w przyszłości zmiana firmy nie będzie oznaczać wymiany pojemników.
- Wszyscy właściciele nieruchomości, bez względu na to, jaka firma będzie odbierała odpady, będzie miała pojemniki stawiane przez ProNaturę. Wszystkie wymiany, likwidacje, działania związane z pojemnikami, będą realizowane przez spółkę ProNatura – mówi Klaudia Subutkiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi w Bydgoszczy.
Worki typu BIG-BAG na odpady remontowo-budowlane pobierane będą wyłącznie za opłatą w firmach wywozowych, w tym w spółce ProNatura. Jak informuje miasto, zostanie zwiększony limit wywozu takich odpadów do 2,5 m3.
Dodatkowo firmy zajmujące się odbiorem odpadów będą musiały myć pojemniki.
Będą zmiany zasad odbioru odpadów w Parku Kulturowym. Pojemniki przed budynki będą mogły być wystawiane tylko do godziny 8.00w dniu wywozu. Na Starym Mieście będą opróżniane do godziny 10.00, a w pozostałej części Parku Kulturowego do południa.
Żółte i czerwone kartki na pojemnikach to kolejna zmiana, którą zapowiada miasto.
- Kartki, które wskazują na nieprawidłowości. Od przyszłego roku będą to jednolite kartki w trzech kolorach. Kartki żółte, które są pierwszym pouczeniem i wskazują, że coś jest nie tak. W przypadku kiedy właściciel nieruchomości wyjmie z pojemnika to, co jest niewłaściwe, to odpady będą odbierane normalnie z daną frakcją odpadów. Kartka czerwona będzie przyklejana na pojemnik, w którym nie nadaje się już nic. Jest tak zanieczyszczony odpad, błędna segregacja, co grozi w przyszłości opłatą podwyższoną. Dla przypomnienia jest to opłata trzykrotna. Mamy jeszcze kartki pomarańczowe przyczepiane głównie na wystawkach wielkogabarytowych. Chcemy wskazywać wprost, jaki odpad nie może się tam znajdywać, opony, odpady budowlano-remontowe, banery, czy odpady niebezpieczne - dodaje Subutkiewicz.
Miasto podaje, że osiągnięty w ubiegłym roku poziom recyklingu w Bydgoszczy to ponad 37 procent. To dobry wynik, który ułatwia też utrzymywanie stosunkowo niskich cen za wywóz odpadów. W Bydgoszczy opłata śmieciowa wynosi 21 złotych od osoby. To jeden z najlepszych wyników wśród miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.