Odrobiłeś zadanie domowe? Nie, nie jestem chętny. Taką odpowiedź na codzienne pytanie niedługo usłyszą rodzice

i

Autor: Pexels

edukacja

Odrobiłeś zadanie domowe? Nie, nie jestem chętny. Taką odpowiedź na codzienne pytanie niedługo usłyszą rodzice

2024-03-26 14:23

Odwrotu nie ma: zadania domowe przestaną być zmorą najmłodszych uczniów i ich rodziców. Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie, a prace zadawane przez nauczycieli będą tylko dla chętnych.

Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka podpisała dziś rozporządzenie dotyczące prac domowych oraz oceny klasyfikacyjnej z religii i etyki.

Co się zmieni w szkołach w kwestii zadań domowych?

Od kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą - a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Ministerstwo argumentuje, że dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek.

Rozporządzenie określa, że:

  • w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
  • Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
  • W klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
  • Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.
  • Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych.

To nauczyciel może nadal zadawać dzieciom do domu!

Ci, którzy sądzą, że uczniowie będą się popołudniami lenić, są w błędzie. Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, czyli nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji.

Piątak czy szóstka z religii już nie podniesie średniej

Od września szkoły będzie obowiązywała kolejne zmiana - oceny z religii i etyki przestaną być wliczane do średniej. Chodzi o to, by zapewnić uczniom równe szanse w zdobywaniu np. świadectwa z paskiem.

Dramat Julii Wieniawy. Została uziemiona na kilka tygodni!