Matura z Chatem GPT. Tak wygląda próba oszustwa
TikToker Nataniel Maturalni, postanowił przetestować możliwości okularów AirGo Vision w warunkach egzaminacyjnych. Wcielił się w rolę maturzysty. Korzystając z wbudowanego w okulary Chatu GPT, odpowiedział (a w zasadzie próbował odpowiedzieć) na pytanie dotyczące konfliktu relacji moralnych w "Antygonie" Sofoklesa. Scenka została nagrana i opublikowana na TikToku.
- Od czego by tu zacząć… Konflikt relacji moralnych w Antygonie Sofoklesa odzwierciedla znaczenie praw zdarzeń, zdarzeniami ludzkimi… A czy może pani powtórzyć pytanie? – tak brzmiała odpowiedź "maturzysty" korzystającego z okularów.
Zdawanie egzaminu z takim urządzeniem to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, trzeba kontrolować wzrok, by nie zdradzić, że czyta się tekst z okularów. Po drugie, należy odpowiednio akcentować wypowiedź, by nie brzmiała jak wyuczona na pamięć recytacja. Po trzecie, pokazał powyższy przykład - czy może pani powtórzyć pytanie? - sztuczna inteligencja musi wyraźnie usłyszeć polecenie, co w stresującej sytuacji egzaminacyjnej może być utrudnione.
Chat GPT. Pomocnik, który także popełnia wiele błędów
Warto zwrócić uwagę na to, że Chat GPT nie jest nieomylny. Sztuczna inteligencja, choć potrafi tworzyć płynne i poprawne stylistycznie teksty, nie zawsze posiada rzetelną wiedzą. Może mylić zdarzenia, zmyślać fakty i wprowadzać użytkownika w błąd.
Potwierdza to anonimowa relacja polonistki z Bydgoszczy, która podczas sprawdzania prac domowych uczniów ósmej klasy zauważyła kardynalny błąd w jednym z wypracowań. Uczeń opisał problem oparty na nieistniejącym motywie z lektury obowiązkowej. Przeglądając kolejne prace, odkryła aż kilka rozprawek z identycznym, fikcyjnym motywem, który nigdy nie pojawił się w tej lekturze. Jak wkrótce odkryła, uczniowie napisali rozprawkę z Chatem GPT.
- Byłam przekonana, że uczniowie znaleźli to w internecie. Wpisywałam treść rozprawek w wyszukiwarkę, ale nic się nie pojawiało. Wtedy syn powiedział: „A może rozprawkę napisała im sztuczna inteligencja?”. Sprawdziliśmy to. Syn włączył GPT i kazał mu napisać rozprawkę na dany temat, opierając się na tej lekturze. Inteligencja od razu zaczęła opisywać ten sam, zmyślony motyw, który pojawił się we rozprawkach kilku uczniów – relacjonuje nauczycielka.
Okulary AirGo Vision. Co potrafią i jak działają?
Chat GPT w ostatnich latach znacząco się rozwinął. Okulary z wbudowaną sztuczną inteligencją to doskonały przykład na to, jak szybko postępuje rozwój tej technologii. Okulary AirGo Vision to zaawansowane technologicznie urządzenie, które łączy w sobie funkcje inteligentnych okularów i czatbota. Wyposażone są w czatbot ChatGPT oparty na modelu GPT-4o, co pozwala na interakcje oparte na tym, co widzi użytkownik.
Dzięki temu AirGo Vision może w czasie rzeczywistym tłumaczyć menu restauracji, identyfikować lokalizację, podawać wskazówki dojścia do celu, a nawet rozpoznawać osoby na pomnikach. Podobnie jak inteligentne okulary Meta Ray-Ban, AirGo Vision mogą być wykorzystywane do robienia zdjęć.
Urządzenie posiada system wymiennych ramek, dzięki czemu użytkownik ma wybór pomiędzy wariantem z i bez aparatu. Bateria i czujniki dotykowe używane do sterowania urządzeniem są umieszczone w zawiasach ramki ładowanych przez USB-C. Zgodnie z deklaracjami Solos, w AirGo Vision można wymienić szkła na korekcyjne dla osób z wadami wzroku.
