Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.
- 14 kwietnia do ZUS-u wpłynęło ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc 15 kwietnia. Do 86,2 tys. przedsiębiorców w ramach świadczenia postojowego wpłynie ponad 172 mln złotych. W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaci blisko 3,8 tys. świadczeń postojowych na kwotę ponad 7,5 mln złotych. Oddział ZUS w Bydgoszczy wypłaci 2010 świadczeń na kwotę 4 017 780zł, a Oddział ZUS w Toruniu 1775 świadczeń na kwotę 3 554 720zł.
Wysokość świadczenie postojowego dla samozatrudnionych wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
- Wnioski o pomoc z tarczy antykryzysowej są dostępne na stronie ZUS. Można je wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”. Wnioski można także wysłać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie - przekazuje Krystyna Michałek.
Warto zwrócić uwagę by dane we wniosku były poprawne i kompletne.