Spis treści
- Chełmno w rankingu urokliwych miasteczek
- Miasto na wzgórzach
- Niezwykłe skarby i zabytki. Relikwia św. Walentego, średniowieczne mury i Aleja Zakochanych
- Miasto niesamowitych murali
Chełmno w rankingu urokliwych miasteczek
Pod koniec 2024 roku poznaliśmy wyniki rankingu przygotowanego przez Travelist.pl, w którym internauci wybrali najpiękniejsze miasta na city break i najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce. Jak się okazało, wiele wyróżnionych miejsc w konkursie znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.
W drugiej kategorii, w plebiscycie na najbardziej klimatyczne miasteczka w Polsce, w pierwszej dwudziestce znalazło się miasto zakochanych i zarazem miłośników zabytków. Chełmno, położone około 40-50 km od Bydgoszczy, stało się popularne dzięki swojej miłosnej tradycji, będąc jednym z pierwszych miejsc w Polsce związanych z obchodami Walentynek. Miasto słynie także z licznych zabytkowych kościołów.
Miasto na wzgórzach
Chełmno, podobnie jak słynny Rzym, jest położone na kilku wzgórzach, które stanowią dumę miasta. Wystarczy przejść kilka kroków od Starego Rynku, by podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto. To jednak trzecia lokalizacja Chełmna, które przez długi czas było nazywane "miastem wędrującym". Do połowy XIII wieku Chełmno znajdowało się u podnóży Góry św. Wawrzyńca, w obecnej wsi Kałdus. Następnie zostało przeniesione na teren dzisiejszego Starogrodu, gdzie Krzyżacy zbudowali zamek i zaplanowali tę miejscowość jako siedzibę swojego państwa.
Miasto słynie przede wszystkim z malowniczych zabytków, w tym średniowiecznych murów obronnych, gotyckich kościołów oraz ratusza. Stare Miasto zachowało swój wielowiekowy charakter. Warto także wspomnieć o chełmińskim zakonie w budynku z czasów krzyżackich, którego mury skrywają wiele tajemnic.
Niezwykłe skarby i zabytki. Relikwia św. Walentego, średniowieczne mury i Aleja Zakochanych
Znajdziemy tam niezwykłe skarby, których nie ma w żadnym innym miejscu na świeci. Ogromne wrażenie na turystach robi Świątynia św. Jana Chrzciciela, a jej wnętrze skrywa m.in. rzeźbę Chrystusa z 1380 roku oraz renesansowe organy, datowane na lata 1613-1617.
Niedaleko znajduje się Fara, w której przechowywana jest relikwia św. Walentego, umieszczona w bocznym ołtarzu. To jednak nie wszystko! Chełmno jest jedynym miastem w Europie, które zachowało oryginalne, średniowieczne mury miejskie, mające długość ponad 2270 metrów.
Szczególnie w okresie Walentynek warto przejść się Aleją Zakochanych i usiąść na Ławce Zakochanych. Turyści z różnych stron Polski zawieszają tam charakterystyczne kłódki, symbolizujące nierozerwalność ich miłości.
Miasto niesamowitych murali
Chełmno słynie także z pięknych murali, które znajdziemy w różnych częściach miasta. Dla przykładu, na jednym z budynków przy ul. Dominikańskiej w oknach zobaczymy zakochaną parę. Kobieta macha do mężczyzny znajdującego się naprzeciwko. Ten zdejmuje kapelusz, by się jej ukłonić.
Kawałek dalej znajdziemy dystyngowane postacie w otoczeniu książek. Na środku widać kalendarz z lat 30. XX wieku. Mural zdaje się być inspirowany stylem secesyjnym lub surrealizmem, a jego elementy nawiązują do nauki, historii, a także medycyny.
Chełmno to prawdziwa perełka w województwie kujawsko-pomorskim. To idealne miejsce na weekendowy wypad – można wybrać się na relaksujący spacer w sobotę czy niedzielę, lub zarezerwować sobie weekend z noclegiem i zwiedzić muzeum, a także odkryć wnętrza katedr. Miasto z pewnością zachwyci każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Zobacz zdjęcia ukazujące niezwykłą scenerię Chełmna.