Poradnik wyborcy. Czy można zagłosować, jeśli nie chce się brać udziału w referendum?

i

Autor: Pexels/UM Bydgoszcz

Wybory 2023

Poradnik wyborcy. Czy można zagłosować, jeśli nie chce się brać udziału w referendum? [WAŻNE TERMINY]

2023-10-16 14:41

Głosujesz pierwszy raz? Sprawdź jak i gdzie to zrobić w Bydgoszczy. Masz wątpliwość, czy możesz wybrać przedstawicielki i przedstawicieli do sejmu i senatu, ale nie brać udziału w referendum? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

W wyborach parlamentarnych 15 października głosować można osobiście - nieprzerwanie w godz. 7 – 21.

Lokale wyborcze w Bydgoszczy. Jak sprawdzić, gdzie będziemy głosować?

Głosujemy w lokalu wyborczym, zwykle tym, co poprzednio. Jeśli wrzucisz swój głos do urny po raz pierwszy lub zmieniłeś adres od czasu ostatniego głosowania, musisz odszukać właściwy lokal wyborczy (komisja będzie cię miała tam na liście). Wszystkie lokalizacje można znaleźć w internecie.

Jak złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców? Skąd wziąć zaświadczenie o prawie do głsowania?

A co, jeśli nie jesteśmy zameldowani? By głosować, wystarczy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Można to zrobić do 12 października w Referacie Ewidencji Ludności Urzędu Miasta. Można to zrobić również przez Profil zaufany na stronie obywatel.gov.pl. Przez Profil Zaufany można dopisać się na stałe, ale też tylko na najbliższe wybory.

Zaświadczenie o prawie do głosowania przyda się tym, którzy wiedzą, że w dniu wyborów nie będzie ich w miejscu zamieszkania. Można z nim głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w dowolnym urzędzie miasta. Można to zrobić najpóźniej do 12 października. W Bydgoszczy składa się wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Przyrzecze 7-13, pok. 104 lub Biurze Meldunkowym nr 4 przy ul. E. Gierczak 6. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia. Co ważne: wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. I najważniejsze: nie wolno tego zaświadczenia zgubić.  W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.

Czym jest Centralny Rejestr Wyborców i po co tam zaglądać?

Warto przed wyborami sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, gdzie zawsze znajduje się aktualna informacja o miejscu głosowania. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez profil zaufany, e-dowód lub aplikację mObywatel. O dane z CRW można też wystąpić w Urzędzie Miasta Bydgoszczy do 10 października 2023 roku, składając pismo osobiście bądź wysyłając je pocztą.

Niektórzy bydgoszczanie nie zagłosują tam, gdzie poprzednio. Zmieniły się adresy kilku lokali wyborczych w Bydgoszczy

Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy postanowił o zmianie przeniesieniu siedzib kilku lokali wyborczych. Dotyczy to komisji na terenie Osiedla Leśnego, Fordonu i Wzgórza Wolności.

  • Wyborcy, którzy dotychczas głosowali w ZSO UKW przy ul. Bośniackiej swoje komisje (nr 132, 133, 135) znajdą w SP nr 56 przy ul. Karpackiej 30.
  • Komisja nr 54, znajdująca się w MDK nr 5 przy ul. Krysiewiczowej 8, zostanie przeniesiona do SP nr 66 przy ul. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” 3.
  • Zmiany dotyczą również komisji numer 22, 23 i 28, które mieściły się dotychczas w VII LO przy ul. 11 Listopada 4, teraz działać będą w SP nr 15 przy ul. Czerkaskiej 8.

Czy trzeba brać udział w referendum? Jak głosować, by głos był ważny

W tym samym czasie, co wybory parlamentarne, odbędzie się referendum, ale nie znaczy to, że udział w nim jest obligatoryjny dla wszystkich, którzy chcą, by ich głos na przedstawicieli i przedstawicielki w sejmie i senacie się liczył.

- W wyborach do sejmu i senatu stawiamy jeden znak X (dwie przecinające się linie) przy nazwisku jednego kandydata - mówi - mówi Agnieszka Jędrzejczak, koordynatorka wyborcza Miasta Bydgoszczy. Głosujemy na jedną osobę z jednego komitetu. Jeśli na karcie postawimy więcej znaków X - przy nazwiskach osób z różnych komitetów, głos będzie nieważny. Jeśli postawimy znak przy kilku nazwiskach z jednego komitety - głos pójdzie na konto osoby, która jest najwyżej. Nie musimy brać udziału w obu głosowaniach i referendum, ale pobranej karty nie możemy zniszczyć czy wynieść (grozi za to do trzech lat wiezienia). Jeśli chcemy odmówić udziału w którymś głosowaniu, przypilnujmy, by członek komisji odnotował w spisie wyborów, że nie pobraliśmy karty - w rubryce przeznaczonej na uwagi - dodaje.

PKW o udziale w referendum

- W żadnej mierze wyborca (osoba uprawniona do udziału w referendum) nie może i nie jest zmuszany do głosowania wyborach do jakiegokolwiek organu, ani do udziału w referendum. Decyzja o udziale w wyborach do danego organu (np. do Sejmu lub do Senatu) albo w referendum jest zatem wyłączną decyzją wyborcy (osoby uprawnionej do udziału w referendum). W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zatem zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o udziale. Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców - czytamy w komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej.

Wystawa egzotycznych zwierząt w Bydgoszczy