- Rusza ciekawy programie pomocy bydgoskim seniorom.
- Potrzebni są wolontariusze gotowi regularnie pomagać osobom starszym.
- Chodzi nie tylko o młode osoby, które chcą w wolnym czasie zaangażować się, wspierając osoby starsze, ale i o seniorów, którzy wolne chwile chcą przeznaczyć na kontakt z innymi.
W Bydgoszczy przybywa seniorów. Nie wszyscy są samodzielni
- Głównym celem projektu jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i starszym, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzącym samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkającym z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia - informują miejscy urzędnicy.
Pomoc udzielana jest wyłącznie seniorom, których faktyczne potrzeby zostały zweryfikowane przez pracownika socjalnego, a poziom samodzielności osoby wspieranej nie wymaga usług i umiejętności specjalistycznych. Korpus Wsparcia Seniorów to program, w którym wolontariusze pomagają osobom starszym w prostych czynnościach życia codziennego. Wielu z nich zmaga się z samotnością, złym stanem zdrowia czy problemami z samodzielnym funkcjonowaniem.
Czym ma zajmować się wolontariusz wspierający seniorów?
Zakres czynności, w których wolontariusze wspomagają seniorów, obejmuje:
- spacery,
- rozmowy,
- wyprowadzenie psa,
- wspólne spędzanie wolnego czasu,
- wspólne przygotowywanie posiłków,
- utrzymanie porządku w domu,
- zakupy, w tym wykupienie leków,
- umawianie wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora lub pomoc w dowiezieniu seniora na wizytę lekarską,
- załatwienie prostych spraw urzędowych, łącznie z ewentualnym dowiezieniem seniora do instytucji.
Jak zostać wolontariuszem Korpusu Wsparcia Seniorów w Bydgoszczy? Jak zgłosić seniora, który potrzebuje pomocy?
Korpus Wsparcia Seniorów uruchomiony został przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W Bydgoszczy koordynuje go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Biurem Aktywności Społecznej Urzędu Miasta. Zgłoszenia wolontariuszy przyjmuje Karolina Jaruszewska: [email protected], tel. 887 507 726. Zgłoszenia od seniorów potrzebujących wsparcia przyjmowane są pod numerem telefonu 22 505 11 11.