Egzamin

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

egzamin ósmoklasisty

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024/2025. Jakie zmiany czekają na uczniów w tym roku szkolnym? [ARKUSZ]

2024-12-02 10:49

W 2025 roku, tak jak w poprzednim, egzamin ósmoklasisty obejmował trzy przedmioty: język polski, matematykę oraz nowożytny język obcy. W poniedziałek, 2 grudnia uczniowie klas ósmych z całej Polski przystępują do pierwszego z trzech próbnych testów. Ostateczne egzaminy odbędą się w maju przyszłego roku. Arkusz z oficjalnymi pytaniami od CKE pojawi się niebawem pod spodem.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024/2025 z j. polskiego. Arkusz

Po opublikowaniu przez CKE arkusza próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, zamieścimy w tym miejscu zdjęcia arkusza z oficjalnymi pytaniami.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024/2025. Daty

Od poniedziałku, 2 grudnia, rozpoczyna się seria próbnych egzaminów z CKE dla ósmoklasistów, która potrwa trzy dni - do 4 grudnia. To test przed ostatecznymi egzaminami, które odbędą się w dniach 13-15 maja 2025 roku.

Egzamin próbny z j. polskiego rozpoczął się w poniedziałek o godzinie 9.00. Dokładnie o tej samej porze, dzień później (3 grudnia) odbędzie się próbny test z matematyki. Z kolei w środę, 4 grudnia o godz. 9.00 na przyszłych absolwentów czeka egzamin z języka angielskiego.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Ile potrwają próbne egzaminy ósmoklasisty 2024/2025?

Uczniowie, na rozwiązanie zadań, mają od 90 do 120 minut:

  • w przypadku arkusza z języka polskiego – 120 minut,
  • w przypadku arkusza z matematyki – 100 minut,
  • w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego – 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest od czasu reformy edukacji. Zastąpił on dotychczasowy egzamin szóstoklasisty. Uczniowie po raz pierwszy podeszli do niego w roku szkolnym 2018/2019.

Egzaminy przeprowadzane są wyłącznie w formie pisemnej. Każdy uczeń szkoły podstawowej ma obowiązek przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Test ten jest obowiązkowym warunkiem do ukończenia tego etapu edukacji.

Jednakże nie ma ustalonego minimalnego wyniku, który trzeba osiągnąć, dlatego egzamin ósmoklasisty nie może być oceniony jako „niedostateczny”.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Jakie zmiany?

Egzamin ósmoklasisty 2025 będzie obejmować wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII oraz zaktualizowaną listę lektur. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła już przed egzaminami 2024, które miały miejsce w maju, że od 2025 roku egzamin będzie oparty na wymaganiach wynikających z tej podstawy programowej.

Na egzaminie ósmoklasisty 2025 znajdą się ponad 30 lektur, w tym książki z klas 4-6, które były pominięte w poprzednich latach.

Uczniowie będą musieli też opanować szerszy zakres form pisemnych. Wymagane będą m.in.: dedykacja, sprawozdanie (np. z filmu, sztuki czy wydarzenia), zaproszenie, opowiadanie (twórcze i odtwórcze), opis, dialog, list, życzenia, opis przeżyć wewnętrznych, ogłoszenie, charakterystyka oraz krótkie wypracowania o charakterze argumentacyjnym.

Wśród form długich znajdą się natomiast m.in.: CV, list motywacyjny, wywiad, przemówienie, recenzja, rozprawka, życiorys czy podanie.

QUIZ. Powrót do szkoły. Każde pytanie z innego przedmiotu. 8/10 tylko dla orłów

Pytanie 1 z 10
Stolicą USA jest:
W. SZCZEPAŃSKI: PRZYBYWA CHĘTNYCH DO PRACY W POLICJI