Protest w Bydgoszczy

i

Autor: Dawid Olszewski

Protest w Bydgoszczy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego [AUDIO]

2021-10-08 9:32

Usłyszeli wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wyszli na ulicę, by zaprotestować. Kilkanaście osób przyszło na Stary Rynek z ogromną unijną flagą. Obawiają się o przyszłość Polski w Unii Europejskiej. Wczoraj Trybunał orzekł, że prawo krajowe ma wyższość nad prawem europejskim.

Martwią się o przyszłość Polski w Unii Europejskiej, dlatego wyszli na ulicę. Kilkunastu bydgoszczan protestowało wieczorem na Starym Rynku - z transparentami i ogromną unijną flagą.

Jak mówią – są oburzeni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Spodziewaliśmy się takiego wyroku. Jesteśmy Polakami, ale czujemy się też Europejczykami. Jestem z tego pokolenia, które pamiętają komunę i nie chciałbym, żeby te czasy wróciły. Nie możecie sobie żyć tylko własnym życiem. To, co jest dookoła, to jest to, co będzie potem kształtowało świat, w którym będą żyły wasze dzieci, a pewnie wy jeszcze także

- mówią bydgoszczanie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wszystkie kwestionowane przez premiera zapisy unijnego traktatu są niezgodne z konstytucją. Co za tym idzie, sędziowie stwierdzili, że prawo krajowe jest nadrzędne względem prawa europejskiego.

Z protestującymi rozmawiał Dawid Olszewski, reporter Radia Eska:
Kawałki luster w bramie w centrum Bydgoszczy