- Podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, uczestnicy zdobywają nie tylko praktyczne umiejętności, ale także wiedzę niezbędną do rozwoju zawodowego w branży fryzjerskiej. Żeby się dostać na Camp Fryzjerski, trzeba było wykazać się pasją i fryzjerskim zacięciem - przesłać zdjęcie wykonanej przez siebie fryzury.
- Projekt realizowany jest w ramach programu "Przyjaciele Adeptów Fryzjerstwa" i wspierany przez Omenaa Foundation oraz Konsorcjum Filantropijne.
- Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
- Kulminacyjnym momentem Campu Fryzjerskiego będzie uroczysta gala finałowa "Dookoła Świata", która odbędzie się w czwartek, 17 lipca 2025 roku o godzinie 18 w Hotelu City w Bydgoszczy. Podczas gali uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności na pokazie fryzjerskim. Jako widzowie mogą przyjść osoby związane z branżą fryzjerską.
- Organizujemy Camp Fryzjerski dla młodzieży z domów dziecka. Nasi uczniowie przyjechali do nas z całej Polski. To są podopieczni Omenaa Foundation- mówi Dorota Sielużycka, prezeska Instytutu Fale Loki Koki. - Poprzez fryzjerstwo chcemy im pokazać, że mogą spełniać swoje marzenia, nie tylko zawodowe, ale też osobiste - dodaje.
Młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju szkoli się w Instytucie Fale Loki Koki w Bydgoszczy pod okiem doświadczonych fryzjerów
Żeby wziąć udział w szkoleniu, młodzi przesłali zdjęcia fryzur, napisali, dlaczego chcą zostać fryzjerami. Uczą się u boku ekspertów.
- Przyjechałem jak reszta moich kolegów po fachu zza tej cudownej strony lustra, by pokazać dzieciakom, że życie może mieć piękne barwy koloryzacji, może mieć świetny zapach wody kolońskiej, że można godnie żyć, a marzenia uskrzydlają i warto wierzyć w siebie - mówi Sebastian Karczewski, fryzjer męski z Gdańska, instruktor podczas Campu Fryzjerskiego.
Młodzi wieczorami zwiedzają miasto, odwiedzają restauracje, rankami wspólnie trenują, a całe dni mają wypełnione twórczą pracą.
- Wykonaliśmy trzy fajne kreatywne fryzury. Wczoraj mieliśmy zaczarowany kolorowy świat, więc były koloryzacje, rozjaśniania, poszły w ruch pędzle, farby, rozjaśniacze, czyli to, co dziewczyny kochają najbardziej: pomalowały ten świat na na piękne barwy. Dzisiaj na ostro: były damskie cięcia na średnich i długich włosach - mówi Sebastian Karczewski.
Fryzjer o zajęciach z młodzieżą: Kiedy opada kurtyna strachu, dzieją się wspaniałe rzeczy
Po zajęciach młodzi poczują się jak najlepsi fryzjerzy podczas gali finałowej. Pokażą swoje kreatywne strzeżenia na modelach. Będzie stres, ale na pewno dadzą radę.
- Oni mają więcej asertywności i odwagi niż my z tego starszego pokolenia, więc także my się uczymy od nich. Mają apetyt na życie. Z każdym dniem jest coraz więcej uśmiechu, co mnie najbardziej cieszy, że na nowo pojawia się iskra dziecka w ich oczach - podkreśla Sebastian Karczewski. - Mamy tutaj przepiękne, kreatywne dusze. Kiedy opada kurtyna strachu, dzieją się wspaniałe rzeczy - dodaje.
Młodzi przyjechali z całej Polski, m.in. z Suwałk, Warszawy, Krosna. Angelika jest z Wielunia. Trzeci raz bierze udział w takim szkoleniu. Ma już tytuł czeladnika w zawodzie, ale wciąż się rozwija.
- Uwielbiam tutaj przyjeżdżać na szkolenia z Instytutem Fale Loki Koki. Mamy fajne zajęcia, robimy kreatywne koloryzacje, ale też uczymy się klasycznych technik, to dla mnie możliwość rozwoju - opowiada.
Oliwier jest na takim szkoleniu pierwszy raz, ale o fryzjerstwie marzy, odkąd skończył 15 lat.
- Poszedłem wtedy do szkoły fryzjerskiej. W przyszłości chcę się zająć strzyżeniem kobiet - mówi Oliwier.
Uroczysta gala w hotelu City w Bydgoszczy
W hotelu City w Bydgoszczy odbędzie się wielki finał Campu Fryzjerskiego. Młodzież na scenie będzie prezentowała swoje umiejętności na modelach. Będzie to podróż dokoła świata, poprzez różne style i kontynenty od Azji, poprzez Europę, Amerykę Południową i Afrykę.
Ernest Kawa instruktor, opowiada o zapale młodych ludzi i ich odwadze. Nie ma wątpliwości, że podołają wyzwaniu.
- Boją się, ale garną do pracy, kiedy robią kolejny krok, widać ich zadowolenie i satysfakcję z tego, co robią. To dla nich ogromna szansa. Pokaz finałowy to coś, na co wielu fryzjerów czeka latami, a oni na początku drogi dostają możliwość, by pokazać, czego się nauczyli przed szerokim gronem - mówi Ernest Kawa.