To już tradycja, że w województwie kujawsko-pomorskim w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy jeździ Retro Karawana. 26 stycznia 2025 roku, w dniu 33. finału WOŚP, zabytkowe auta ruszą w trasę!
Auta z czasów PRL i kultowe amerykańskie wozy zobaczymy w dniu finału WOŚP 2025 w Bydgoszczy, Nakle i Łochowie
- To cała plejada pojazdów z czasów PRL, ale też amerykańskie, będą pick-upy, krążowniki, auta z lat 60., 70., 80., ale też nietypowe: militarne, opancerzone - mówi Adam Niedźwiecki, organizator akcji.
To też wyjątkowa okazja, by zobaczyć auta z bliska, do niektórych będzie można też wejść.
- Robimy przystanki na trasie właśnie po to, by spotkać się z mieszkańcami. Mamy dla nich gadżety, które będzie można wylicytować za złotówkę do puszki. Będą mogli przyjrzeć się pojazdom - mówi Adam Niedźwiecki. - Ludzie bardzo często nam machają, publiczność gromadząca się na chodnikach reaguje z entuzjazmem, auta na skrzyżowaniach nas przepuszczają. Jesteśmy kolorowi, widać nas z daleka - dodaje.
Skąd ruszy Retro Karawana 26 stycznia 2025 roku?
- Retro Karawana w dniu finału WOŚP 26 stycznia ruszy o 10.30 z parkingu przy ulicy Pileckiego w Bydgoszczy.
- Kilkadziesiąt pojazdów ruszy przez Bydgoszcz, Łochowo, Potulice do Nakła.
Co się będzie działo w Bydgoszczy podczas finału WOŚP 2025?
- Będzie trochę folkowo, trochę metalowo, hiphopowo, będzie też coś dla dzieci. Pojawią się uczestnicy różnych konkursów, takich jak The Voice of Poland. O godzinie 20 zapraszamy wszystkich na Światełko do Nieba. Na scenie pojawi się havy-metolowo-folkowa gwiazda, Łysa Góra, a także zagra dla nas Manchester – mówi Michał Moczadło z bydgoskiego sztabu WOŚP.
W ubiegłym roku bydgoskiemu sztabowi WOŚP udało im się zebrać 1,2 mln zł.
Pieniądze zebrane podczas 33. finału WOŚP zostaną przeznaczone na zakup sprzetu do leczenia dzieci z chorobami hepatologicznymi i onkologicznymi.
33. finał WOŚP - zagramy dla hepatologii i onkologii dziecięcej
Jak wyjaśniają organizatorzy dorocznej zbiórki, choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, a 3 000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80%, co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi.
- Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych.
- Dzięki zebranym podczas 33. Finałowi WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi.
- Fundacja wspiera również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci.
Bydgoszczanie szukają miejsca, gdzie raz w tygodniu ugotują zupę. To nie musi być kuchnia! Zdjęcia