Rozpoznasz gwarę kujawsko-pomorską? Spośród regionalizmów z całej Polski, znajdź lokalne zwroty [QUIZ]

i

Autor: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

QUIZ

Rozpoznasz gwarę kujawsko-pomorską? Spośród regionalizmów z całej Polski, znajdź lokalne zwroty [QUIZ]

2024-12-16 15:14

Regionalizmy Kujaw i Pomorza mają wielowiekową historię i wiele cech wspólnych z gwarą Wielkopolski. Część z tych wyrażeń przetrwała do dzisiaj, inne natomiast odeszły w zapomnienie. Czy znasz ich znaczenie? A może potrafisz rozpoznać nasze lokalne zwroty spośród innych regionalizmów z całej Polski? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Gwary w Polsce

Gwary to lokalne odmiany języka, które charakteryzują się specyficznymi cechami fonetycznymi, gramatycznymi, leksykalnymi i składniowymi. Są one używane w określonych regionach, przez grupy społeczne lub w środowiskach, które różnią się od ogólnonarodowego języka. Gwary często wynikają z historycznych, kulturowych lub społecznych uwarunkowań danego obszaru.

Mają one często specyficzny sposób wymawiania poszczególnych wyrazów, który różni się zasadniczo od standardowej wymowy w języku polskim. To najczęściej gwary śląskie czy podlaskie, gdzie niegdyś dominował charakterystyczny akcent.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Najpopularniejsze gwary w Polsce

Nie bez przyczyny kiedyś w Polsce funkcjonowało powiedzenie „mówisz jak Ślązak” czyli – mówisz niezrozumiale. Gwara śląska, szczególnie w rejonie Górnego Śląska, jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w kraju.

Gwara śląska wyróżnia się nie tylko specyficznym słownictwem (gdy jej słuchamy, mamy wrażenie, że to niemalże obcy język), ale również charakterystyczną wymową. Posiada szereg cech, które odróżniają ją od innych dialektów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest jej melodia – język ten jest dźwięczny i pełen melodii. Kolejną cechą wyróżniającą gwarę śląską jest fonetyka, w której często występuje zmiękczenie spółgłoski "k" na końcu wyrazów, co nadaje słowom miękki charakter.

Kolejną z bardzo popularnych w Polsce jest gwara góralska i podlaska. Gwara ta jest typowa dla regionu Podhala i górskich terenów Małopolski. Ma wyraźny wpływ na wymowę i słownictwo, a także charakteryzuje się specyficzną intonacją. Często stosuje się ją w literaturze, piosenkach i tradycyjnych pieśniach góralskich.

Z kolei gwara podlaska używana we wschodniej Polsce, charakteryzuje się licznymi zapożyczeniami z języków wschodniosłowiańskich, w tym białoruskiego i ukraińskiego, a także specyficzną intonacją.

Gwara kujawsko-pomorska. QUIZ

Jedną z mniej znanych gwar w Polsce jest kujawsko-pomorska. Nasze regionalizmy mają długą, sięgającą wielu wieków historię. Mają też wiele wspólnego z gwarą Wielkopolski. Niektóre z tych wyrażeń przetrwały do dzisiaj, inne natomiast wyszły z użycia. Czy znasz ich znaczenie? Potrafisz rozpoznać lokalne zwroty spośród wielu regionalizmów z całej Polski? Sprawdź się w naszym quizie!

Rozpoznasz gwarę kujawsko-pomorską? Spośród regionalizmów z całej Polski, znajdź lokalne zwroty
Pytanie 1 z 12
Jak w kujawsko-pomorskim powiemy na obuwie, w którym chodzimy w domu?
Fabryka bombek w Gnieźnie