inwestycje

Rybi Rynek w Bydgoszczy stał się pięknym placem. Po dziurawym parkingu nie ma śladu! A to nie koniec zmian!

2025-01-07 17:58

Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Dawny parking przekształcono w reprezentacyjny plac, który teraz zdobi elegancka mała architektura, stylowe oświetlenie oraz nowa zieleń. Centralnym punktem placu jest efektowna róża wiatrów, wykonana z kamiennej kostki, podkreślająca historyczny charakter miejsca.

To się zmieniło na Rybim Rynku w Bydgoszczy

W miejscu dawnego parkingu zasadzono drzewa, w tym platan i lipę, otoczone naturalistycznymi rabatami z hortensji, traw ozdobnych, róż i bylin. Dodatkową zieleń wprowadzono wzdłuż drogi prowadzącej do nabrzeża. Stylowe latarnie oraz podświetlenia nowych nasadzeń nadają placowi wieczornego uroku. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia 2024 ustawiono zaprojektowane przez studentów Politechniki Bydgoskiej ławki i krzesła, a także inne elementy małej architektury.

Rewitalizacja objęła także staromiejskie uliczki, takie jak Przy Zamczysku, Malczewskiego, Przyrzecze czy Jana Kazimierza. Na jezdniach położono kamienną kostkę, a chodniki wykończono granitowymi płytami z kamiennymi opaskami. Zmiany na ulicy Grodzkiej umożliwiły poszerzenie przestrzeni dla pieszych oraz wprowadzenie dodatkowych pasów zieleni.

Prace obejmowały również schody prowadzące z ul. Ku Młynom na nabrzeże Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz podświetlenie miejsca pamięci bydgoskich Żydów przy ul. Jana Kazimierza.

Remont Rybiego Rynku zakończony. Koszt to 30,3 mln zł, a to nie koniec!

Realizacją projektu zajęła się firma Betpol, a całkowity koszt wyniósł około 30,3 mln zł.

Po zakończeniu głównego zakresu robót miasto zdecydowało się na rozszerzenie inwestycji. Planowana jest przebudowa ulic Karmelickiej i Podwale oraz nabrzeża przy Rybim Rynku. Dodatkowo, w ramach działań nawiązujących do historii miejsca, powstanie replika żurawia portowego. Dokumentacja projektowa jest opracowywana we współpracy z Politechniką Bydgoską.

Rafał Bruski chwali się zmienionym centrum Bydgoszczy

- Rewitalizacja Rybiego Rynku to kolejny element naszego ambitnego pomysłu na elegancki, tętniący życiem Salon Miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wokół niego już wcześniej oddaliśmy do użytku Teatr Kameralny, który stał się jedną z najchętniej odwiedzanych placówek kulturalnych. Odrestaurowaliśmy fasadę spichrzy, symbolu Bydgoszczy i ograniczyliśmy przejazd samochodów przez zrewitalizowane ulice i mosty. Te projekty pomogły stać się nam najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów w regionie. Utrzymanie tego wyniku wymaga pracy. Działamy dalej. Budujemy IV krąg Opery, zrewitalizujemy kolejne odcinki bulwarów i Wyspę Św. Barbary. Przed nami również szereg prac na Wyspie Młyńskiej - podkreśla.

Polska na ucho
Czarownice
Autobusy znów jeżdżą mostem Bernardyńskim w Bydgoszczy
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta
Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?