To będzie wyjątkowy happening. Przez centrum Bydgoszczy w kolorowym korowodzie przemaszerują rodziny zastępcze, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz sympatycy rodzin.
31 sierpnia odbędzie się druga edycja wydarzenia „Mamy wakaty dla mamy i taty!”. Z jednej strony ma to być czas bohaterów - zobaczymy, że rodziny zastępcze spełniają się w swojej roli, są szczęśliwe, aktywne, z drugiej - to moment, w którym wszyscy mamy się zatrzymać i usłyszeć, jak bardzo nowych rodzin zastępczych w mieście, ale i kraju brakuje.
W Polsce dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Jak radzą sobie MOPS-y?
- Zgodnie z ustawą o pieczy zastępczej do domów dziecka nie mogą być kierowane dzieci poniżej 10. roku życia.
- Twórcy tego prawa kierowali się oczywiście zasadą, że maluchy najlepiej rozwijają się w rodzinie, ale zawodowych rodzin zastępczych dramatycznie brakuje.
- Kiedy ośrodki pomocy społecznej muszą pilnie znaleźć domy dla kilkoro dzieci, niejednokrotnie proszą istniejące rodziny zastępcze o zaopiekowanie się dzieckiem ponad limit (także określony prawem).
- Jeśli na to szans nie ma, szukają miejsc dla maluchów w rodzinach w całym kraju.
Ile zawodowych rodzin zastępczych jest w Bydgoszczy? Z biologicznymi rodzicami nie może mieszkać ok. 400 małych dzieci
- W Bydgoszczy są 292 rodziny zastępcze, w których przebywa 376 dzieci, a zawodowych rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi, jest w mieście tylko 21 - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - A potrzeby są duże. Patologie w środowisku nie zniknęły, krzywdzone, niezaopiekowane dzieci nie zniknęły, dlatego pilnie szukamy kolejnych bohaterów. Podczas happeningu chcemy pokazać tych, którzy już działają i powiedzieć innym: spójrzcie, te rodziny świetnie dają radę, może to i wasza droga? - dodaje.
Może to ty zostaniesz rodzicem zastępczym?
Marta Frankowska podkreśla, że pracownicy bydgoskiego MOPS-u w ostatnich latach obserwują dramatyczny czas stagnacji rodzinnych form pieczy zastępczej. Od czasu pandemii rocznie przybywa zaledwie jedna lub dwie zawodowe rodziny zastępcze. W roku 2023, mimo szeroko zakrojonej kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, niestety nie udało się - jak dotąd - pozyskać kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych.
Jak przyłączyć się do happeningu w centrum Bydgoszczy?
- Korowód wyruszy o godz. 14 (31 sierpnia) z placu Praw Kobiet. Uczestnicy przemaszerują na Wyspę Młyńską, gdzie odbędzie się happening.
- Organizatorzy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy, zaplanowali wiele atrakcji.
- Będą animacje dla dzieci, gry, zabawy.
- Powstanie Punkt Konsultacyjno – Informacyjny, obsługiwany przez specjalistów Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS, w którym będzie można zaczerpnąć wiedzy na temat rodzicielstwa zastępczego.