odkrycie

Spektakularne odkrycie podczas remontu kościoła Klarysek w Bydgoszczy. Burmistrz napisał do nas ten list niemieckim gotykiem 123 lata temu!

2024-11-04 15:06

Trwa duży remont jednego z najstarszych bydgoskich zabytków. Kościół Klarysek, czyli jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia, został wzniesiony między 1582 a 1618 rokiem. Od pewnego czasu jasne było, że potrzebuje ratunku - sypie się dach, ściany. Była nadzieja, że prowadzone prace pozwolą dowiedzieć się nieco więcej o tym budynku, ale to znalezisko to prawdziwa gratka. To ołowiana kapsuła czasu z 1901 roku!

Kościół Klarysek w Bydgoszczy przechodzi remont. W kopule ponad 120 lat temu ktoś ukrył kapsułę czasu!

Bydgoska Parafia Katedralna zleciła przeprowadzenie konserwatorskiego remontu kościoła Klarysek przy ul. Gdańskiej.

  • W świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaplanowano prace naprawcze dachu i ścian.
  • Miasto otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa na realizację tego zadania.
  • Prace konserwatorskie mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo świątyni. Inwestycja ma charakter ratunkowy.
  • W tym roku wyremontowana zostanie kopuła i cała wieża, a w 2025 r. wymieniony będzie dach.

Podczas demontażu kopuły robotnicy natrafili na ołowianą kapsułę czasu. Już chwilę po znalezieniu otwarto ją. To niesamowite świadectwo minionych czasów i przesłanie dla nas. 

– Jest w niej sporo miejscowych gazet w języku niemieckim – mówi ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej, do której należy filialna świątynia.

Prasa dobrze się zachowała. Wydano ją 14 lipca 1901 roku. To niemieckie tytuły ukazujące się wtedy w mieście: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.

– Odkryliśmy również trzy monety: 2, 5, 10 fenigów z lat 1875, 1889 i 1874. Znaleźliśmy też dwie książki – jedną adresową, drugą z planem finansowym Bydgoszczy na 1901 roku – dodaje ks. infułat Stanisław Kotowski.

Podczas remontu kościoła Klarysek znaleziono list do nas od burmistrza. Napisał go w 1901 roku niemieckim gotykiem

Jak informuje Marcin Jarzembowski z Biura Prasowego Diecezji Bydgoskiej, ponad 120 lat temu ktoś włożył do kapsuły także list kierowany do potomnych, pisany niemieckim gotykiem. Jego autorem jest Hans Schmieder, ówczesny burmistrz miasta (Brombergu). Został napisany 22 lipca 1901 roku. Jest w nim mowa o historii świątyni. O czym dokładnie? Dowiemy się po specjalistycznym tłumaczeniu. W kapsule była także broszurka o historii bydgoskiej straży pożarnej (Niemcy wykorzystywali tę świątynię jako remizę).

Znaleziska zostaną skopiowane, a kapsuła jeszcze w trakcie remontu wróci na swoje miejsce. Zostanie jednak uzupełniona o nam współczesne pamiątki, m.in. aktualne gazety.

Kościół Klarysek to ważny bydgoski zabytek. Jaka jest jego historia? Kiedyś była w nim remiza i stajnia dla koni

Kościół przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Jagiellońskiej w Bydgoszczy to znany zabytek miasta. Wybudowano go jako jednonawową świątynię w stylu gotycko-renesansowym w latach 1582-1618. Od 1615 roku pieczę nad kościołem sprawował zakon sióstr klarysek. W latach 40. XVII wieku dobudowano wieżę z barokowym hełmem, która pełniła rolę zarówno dekoracyjną, jak i obronną, z otworami strzelniczymi u dołu.

W czasach zaboru pruskiego klasztor został sekularyzowany, a kościół przestał pełnić funkcje religijne. W 1848 roku wichura uszkodziła hełm wieży, a rok później zastąpiono go prostym, namiotowym daszkiem. W 1875 roku budynek przeznaczono na remizę strażacką, przystosowując wnętrze do przechowywania wozów gaśniczych i stajni dla koni. W 1901 roku odnowiono barokowy hełm wieży, zamontowano zegar oraz umieszczono kapsułę czasu.

Po przyłączeniu Bydgoszczy do Polski w 1920 roku świątynia znów zaczęła pełnić funkcje religijne. Obecnie opiekę nad nią sprawują kapucyni. Jest tam też stały konfesjonał.

Wyjątkowe odkrycie w Chrystkowie archeolodzy początkowo woleli trzymać w tajemnicy. To domostwo sprzed 6 tysięcy lat! Zobaczcie zdjęcia

Tak wyglądał dzień Wszystkich Świętych po zmroku! Zaglądamy na bydgoskie Bielawy
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie leżą te miejscowości?

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie znajdują się następujące wsie: Dąbrowa Chełmińska, Ostromecko, Czarże?

W Bydgoszczy jest najdłuższa ulica w województwie kujawsko-pomorskim. Poznajcie jej historię.