Test na wzrok

i

Autor: pexels, Dawid Piątkowski

TEST

Odpowiedź na pytania i sprawdź, jak dobry masz wzrok! Problem może się pojawić przy 7 linijce

2023-08-25 14:36

Najczęstszymi wadami wzroku u Polaków to krótkowzroczność i dalekowzroczność. Pierwsza charakteryzuje się tym, że nie widzimy z daleka, a druga – z bliska. Obie wady mogą się pojawić w każdym wieku, lecz… na początku nie zdajemy sobie z tego sprawy. Problem pojawi się dopiero za jakiś czas, gdy wada wzrośnie. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy dwa testy – dla krótkowidza i dalekowidza. Znajdziesz je pod spodem. Czy twoje oczy są gotowe na krótki sprawdzian? Jeśli „oblejesz” test – powinieneś udać się do okulisty.

Szacuje się, że około 60% Polaków z wadą wzroku udało się do okulisty zbyt późno. Ten natomiast z miejsca musiał przepisać im okulary korekcyjne. O ile dalekowzroczność (nie widzisz z bliska) znacznie łatwiej jest u siebie zidentyfikować, o tyle znacznie gorzej z krótkowzrocznością (nie widzisz z daleka).

Dlaczego dalekowzroczność możemy rozpoznać szybciej niż krótkowzroczność?

Jeśli nie jesteś w stanie przeczytać SMS-a lub książki i musisz oddalić telefon lub druk, by litery zrobiły się ostre – to mocny sygnał, że coś jest nie tak i jak najszybciej należy udać się do okulisty. W przypadku krótkowzroczności – „czerwona lampka” zapali się ze znacznym, znacznym opóźnieniem.

Wszystko dlatego, że nie mamy pewności – jak daleko sięga wzrok ludzki. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostrzec czegoś na horyzoncie, np. widzimy, że na sąsiedniej ulicy stoi człowiek, ale nie widać jego twarzy – wystarczy podejść parę metrów dalej, a wszystko ujrzymy doskonale. W tym momencie nie przyjdzie nam do głowy, że to my słabo widzimy, lecz – że człowiek stał po prostu za daleko, by go dostrzec.

Problem zauważymy dopiero wtedy, gdy wada się pogłębi i dla przykładu – nie będziemy w stanie przeczytać napisów w kinie. Jesteśmy wtedy kilka kroków za dalekowidzem, którego wada pojawiła się w tym samym momencie, co u nas, lecz znacznie wcześniej udał się do okulisty, bo od dawna miał problemy z przeczytaniem wiadomości na messengerze i oglądaniem filmów na telefonie.

M jak miłość. Tragiczny pożar w Grabinie! Nie tylko policjant Rafał wkroczy do akcji

Test na krótkowzroczność. Sprawdź, czy dobrze widzisz z daleka!

Jeśli czytasz ten artykuł na telefonie, możesz zrobić krótki test, dzięki któremu dowiedzieć się możesz, czy istnieje prawdopodobieństwo, że zaczęła pojawiać się u Ciebie wada wzroku. Oddal telefon na długość ręki i zasłoń ręką lewe oko. Następnie przeczytaj wszystkie litery począwszy od 1 – do ostatniego rzędu. Później zrób to samo zasłaniając prawe oko.

Jeśli czytasz artykuł na komputerze – oddal się na metr od monitora i wykonaj to samo polecenie. Wyniki testu znajdziesz pod zdjęciem. (W przypadku komputera wyniki będą mniej dokładne ze względu na różną rozdzielczość ekranu w poszczególnych urządzeniach).

test na krótkowzroczność

i

Autor: Dawid Piątkowski

Jeśli przeczytałeś wszystkie rzędy musimy ci pogratulować! Możesz się pochwalić, że masz „sokole oko”.

Punktem orientacyjnym jest rząd nr 7, a przy większych monitorach, bądź ekranach telefonów - 8. Jeśli widzisz go już niewyraźnie, a następnych – nie jesteś w stanie odczytać– powinieneś udać się do okulisty.

Test na dalekowzroczność. Sprawdź, czy dobrze widzisz z bliska!

Jeśli czytasz artykuł na telefonie, przybliż ekran do twarzy na odległość ok. 10 cm. Jeśli czytasz go na komputerze – przysuń się do monitora na odległość ok 30 cm. Następnie spójrz na obrazek (obojgiem oczu) – przypatrz się dokładnie i zjedź na dół.

test na dalekowzroczność

i

Autor: Dawid Piątkowski

Na obrazku powinieneś widzieć niedomknięte koła. Pierwsze kółko na przerwę po lewej stronie, drugie po prawej, trzecie na dole, czwarte u góry, piąte po lewej i szóste na dole. Jeśli część z kół jest dla ciebie całkowicie zamknięta – w kształcie litery „o” lub co gorsza – jeśli obraz jest na tyle rozmazany, że w ogólnie nie jesteś w stanie dostrzec na nim koła – istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na dalekowzroczność i powinieneś udać się do lekarza.

Testy są orientacyjne ze względu na wielkości ekranów w telefonach użytkowników, rozdzielczość, a także jasność pulpitu. Pamiętajmy, że internetowy test wzroku nie zastąpi profesjonalnego badania wykonanego przez lekarza.