W 2019 roku około 50 gmin, powiatów i województw, głównie w Polsce południowo-wschodniej, ogłosiło się "strefami wolnymi od LGBT" i przyjęły homofobiczne deklaracje lub uchwały, ogłaszając walkę z „ideologią LGBT” oraz obronę „tradycji i chrześcijaństwa” przed „homopropagandą”.
Bart Staszewski zdecydował się zwrócić uwagę na działania tych samorządów, sytuację osób LGBT, które tam mieszkają i stworzył specjalny znak drogowy, który odzwierciedla homofobiczne uchwały. Jeździ do tych gmin, stawia znak i robi zdjęcie.
Wystawa "Strefy" jest o tyle ważna, że pozwala nam się skonfrontować z tymi, o których mówimy, że są "ideologią". Te zdjęcia, którymi jesteśmy otoczeni w całej tej wystawie, puste znaki z miejscowości, które szumnie ogłaszały się tymi "strefami wolnymi od ideologii", jak i ludzie, którzy tam mieszkają, odważyli się pozować do tych zdjęć. To prawdziwi mieszkańcy i mieszkanki tych stref
- mówi Bart Staszewski, autor wystawy.
Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki potrwa do 15 maja i będzie pierwszą prezentacją cyklu "Strefy" w instytucji wystawienniczej. Do tej pory zdjęcia funkcjonowały w internecie. Jak informuje Bydgoskie Centrum Sztuki, pokazanie ich w przestrzeni galerii pozwoli wpisać je w kontekst sztuki współczesnej i artywizmu, czyli działań, które łączą twórczość artystyczną z aktywizmem.
Bart Staszewski pochodzi z Lublina. Współorganizował w tym mieście Marsz Równości, o który musiał dwukrotnie walczyć w sądzie z powodu zakazu wydanego przez prezydenta Lublina. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. W 2021 roku został uznany przez amerykański tygodnik „Time” za jednego ze 100 wschodzących liderów w plebiscycie Time 100 Next.
Magazyn „Bloomberg Businessweek” umieścił Staszewskiego na liście „Ones to Watch”, za skuteczność w działaniu i doprowadzenie do tego, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skrytykowała strefy wolne od LGBT.