Medycy z Bydgoszczy chcą wsparcia AI. Chodzi o to, by mogli swój czas przeznaczać na pacjentów
Naukowcy i lekarze z Bydgoszczy chcą jeszcze bardziej wykorzystywać sztuczną inteligencję. Usprawnienie analizy czy wyszukiwania danych medycznych o pacjencie to jedno, drugie to wsparcie choćby w procesie ewidencji pacjentów. AI może tak wspomóc lekarzy i personel szpitala, by jak najwięcej czasu zostawało dla pacjentów.
- Władze Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy podpisały specjalne porozumienie o współpracy.
- To krok w kierunku rozwoju badań i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w medycynie.
- Wspólne projekty mają pomóc skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów.
Szpital Biziela i UKW współpracuje, by wdrażać nowoczesne rozwiązania z zastosowaniem sztucznej inteligencji
- Mamy naukowców i odpowiednie zaplecze, aby wspomagać nie w sposób typowo związany z białą medycyną, ale jesteśmy w stanie w ramach kierunków okołomedycznych, działań związanych ze sztuczną inteligencją, z informatyką pomagać w rozwoju medycyny w naszym regionie - mówi Bernard Mendlik, rektor UKW.
Chodzi o to, by wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów ze szpitala i uczelni.
- Chcemy połączyć siły: praktyków, medyków, pracowników szpitala oraz potencjał pracowników i studentów UKW. By wprowadzić nowe rozwiązania w zakresie AI, które wspomogą procesy w ochronie zdrowia - mówi Agnieszka Rogalska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2.
- Jeśli chodzi o kadrę, łączymy nasze wysiłki. Jako wydział informatyki mamy dwie katedry związane ze sztuczną inteligencją, jedną z cyberbezpieczeństwem. Mamy jednostki wyspecjalizowane w dziedzinie nauk o zdrowiu czy psychologii - mówi Dariusz Mikołajewski, kierownik Katedry Teleinformatyki i Systemów Elektronicznych UKW.
Tak sztuczna inteligencja może wspomóc bydgoskich lekarzy
W jaki sposób sztuczna inteligencja mogłaby wspomóc lekarzy – tłumaczy dyrektor ds. IT i logistyki szpitala Biziela Krzysztof Nowakowski.
- To ukłon w stronę uczelni i systemów AI, żeby wesprzeć medyków w planowaniu leczenia czy tworzeniu systemów wspomagających diagnostykę przy analizowaniu danych przypadków - mówi Krzysztof Nowakowski
Pod koniec ubiegłego roku bydgoski uniwersytet podpisał podobne porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz bydgoskim Centrum Onkologii.
Rybi Rynek w Bydgoszczy stał się pięknym placem. Po dziurawym parkingu nie ma śladu! A to nie koniec zmian! Zobaczcie zdjęcia.