Ta piosenka zespołu Kombi powstała w Bydgoszczy! Muzycy przez 2 miesiące mieszkali w hotelu Brda

i

Autor: AKPA, Google Street View/screen

Muzyka

Ta piosenka zespołu Kombi powstała w Bydgoszczy! Muzycy przez 2 miesiące mieszkali w hotelu Brda

2024-09-23 15:03

Niezapomniany zespół Kombi przeżywał swoje lata świetności szczególnie w latach 80. XX wieku. Mało kto wie, że jedna z piosenek z tamtego okresu, która stała się również tytułem albumu grupy, a po latach - książki o historii zespołu, została napisana w Bydgoszczy! Członkowie zespołu po latach wspomnieli o wizycie w mieście. Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Powstanie i historia zespołu Kombi
  2. Kombi a Kombii (z dwoma „i”)
  3. „Królowie Życia” i Wizyta w Bydgoszczy
  4. Grzegorz Skawiński udzielił wywiadu. Mówił o wizycie w Bydgoszczy
  5. Najpopularniejsze hity zespołu Kombi

Powstanie i historia zespołu Kombi

Kombi, znany zespół muzyczny, został stworzony w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego, początkowo pod nazwą Akcenty. W pierwszych latach działalności grupa eksplorowała brzmienia jazz-rocka, fussion i rocka, dlatego też 1976 roku zespół zmienił nazwę na Kombi od słowa „kombinacja”.

Nazwa ta, zaproponowana przez perkusistę Jana Plutę, symbolizowała mieszankę gatunków. Zespół zdobył ogromną popularność na początku lat 80., a jego złote lata trwały do wczesnych lat 90., kiedy to z powodów osobistych, w tym choroby żony Łosowskiego, postanowił zakończyć działalność.

Kombi a Kombii (z dwoma „i”)

Po przerwie Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk stworzyli projekt Skawalker, który później przekształcił się w O.N.A. z Agnieszką Chylińską. Po rozpadzie O.N.A. w 2003 roku, zrodził się pomysł reaktywacji zespołu, co doprowadziło do powstania Kombii – z dwoma „i”.

Oba zespoły nadal występują na scenie, wykonując utwory z czasów swojej największej popularności, kiedy to występowały w swoim pierwotnym składzie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeden z największych hitów grupy z tamtego okresu, którego nazwa stała się także nazwą całego albumu, powstał w Bydgoszczy!

„Królowie Życia” i Wizyta w Bydgoszczy

Chodzi o utwór promujący drugi oficjalny album zespołu Kombi nagrany na przełomie 1980/1981 pt. „Królowie Życia”. Piosenkę ukazaną pod tym samym tytułem grupa nagrała w bydgoskim radiu!

Piosenka zaczyna się od słów „pomiędzy sceną a hotelem” i – co ciekawe – gdy Marek Dutkiewicz napisał te słowa, członkowie Kombi przebywali akurat w bydgoskim hotelu Brda. Muzykę do teksu skomponował natomiast Grzegorz Skawiński. Utwór odniósł sukces i już 1982 roku dotarł na 26. miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia.

W 2017 roku tytuł piosenki stał się również tytułem książki autorstwa Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, w której przedstawili historię zespołu. Promując dzieło, panowie odwiedzili wiele polskich miast, w tym Bydgoszcz.

Grzegorz Skawiński udzielił wywiadu. Mówił o wizycie w Bydgoszczy

W trakcie promocji, która miała miejsce w Empiku w centrum handlowym Facus przy ul. Jagiellońskiej, muzycy udzielili wywiadu. Podzielili się w nim wspomnieniami o swoich muzycznych początkach, osiągnięciach oraz trudnościach, które udało im się przezwyciężyć i kontynuować karierę.

Panowie zdradzili wówczas kulisy powstania piosenki „Królowie Życia”.

- To był utwór z drugiej płyty zespołu Kombi. Nagrywaliśmy ją w bydgoskim radiu. Byliśmy w Bydgoszczy chyba z dwa miesiące i mieszkaliśmy w hotelu Brda. Bardzo fajnie wspominamy ten czas, bo płyta okazała się sukcesem – wspominał Grzegorz Skawiński cytowany przez Gazetę Pomorską.

Członkowie zespołu ujawnili, że podczas tamtej wizyty w Bydgoszczy było bardzo zimno, co utrudniało im dokładne poznanie miasta. Podkreślili również, że Bydgoszcz wówczas różniła się od tego, co znamy dzisiaj. Mimo to, z sentymentem wspominali czas spędzony w Bydgoszczy.

Najpopularniejsze hity zespołu Kombi

Zespół Kombi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji muzycznych w historii polskiej muzyki. Hity zespołu takie jak „Słodkiego, miłego życia”, „Black and White” czy „Nasze Randez Vous”, zdobyły serca słuchaczy w Polsce i poza jej granicami.

Ich żywe i energetyczne występy na żywo, na scenie przyciągały tłumy fanów. W latach świetności zespół stał się symbolem polskiego rocka, a ich utwory często gościły na radiowych listach przebojów.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?

Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
Express Biedrzyckiej - Tomasz Trela 12-09-2024