„Jak będzie wyglądał w roku 2022?” na to pytanie spróbował odpowiedzieć jeden z amerykańskich dzienników. Było to… sto lat temu. Artykuł z opisem „nowego świata” przedstawił Polakom Ilustrowany Kurier Codzienny.
Wycinek gazety z 8 lutego 1922 roku opublikował na swoim profilu na Facebooku Uniwersytet Wrocławski. Jak się okazuje – niektóre pomysły naszych przodków odbiegają od dzisiejszej rzeczywistości. Trzeba jednak zaznaczyć, że co nieco udało im się przewidzieć. Jak wiele? Sprawdźmy!
- Zakładano dwugodzinny dzień pracy - zacytował doktor Katarzyna Uczkiewicz z uczelni portal RMF FM. - Był już ośmiogodzinny dzień pracy, było to wówczas wielkie osiągnięcie. Ale zakładano, że właśnie dzięki wynalazkom, dzięki temu co dzisiaj nazywamy sztuczną inteligencją, czas pracy będzie skrócony do dwóch godzin.
To jednak nie wszystko. W latach dwudziestych ubiegłego stulecia eksperci wierzyli również, że w 2022 roku nie będzie już istniał druk. Zakładali oni, że gazety i książki na ekranie kinematograficznym. Czy udało im się przewidzieć przyszłość?
Jak dobrze wiemy, z roku na rok wydawanych jest nadal tysiące różnorodnych książek. Również papierowa prasa (choć jest coraz mniej popularna) funkcjonuje na rynku medialnym do tej pory.
Jednak, jak zaznacza doktor Uczkiewicz - czym innym jest czytnik, czy telefon komórkowy, na którym czytamy poranne newsy, jak nie ekranem kinematograficznym, który przewidzieli sto lat temu eksperci.
To nie koniec! Jeśli jesteśmy w temacie ekranów – jak podaje artykuł z 8 lutego 1922 roku – przy ich pomocy w 2022 roku odbywać miałaby się również edukacja. Obecnie wiemy, że tak właśnie się stało.
Tym samym, eksperci przewidzieli edukację zdalną. Nie sprawdziła się jednak wizja dotycząca spożywania alkoholu. W 1922 roku wierzono, że za sto lat napoje zawierające etanol całkowicie znikną z produkcji.
Co natomiast pisano w temacie wojen? Jak podaje portal RMF FM - po I wojnie światowej, Europejczycy wierzyli, że międzynarodowe organizacje pokojowe zadbają o pokój na ziemi. Co więcej – wierzono, że 2022 rok będzie okresem, w którym wizja wojny stanie się już czymś zamierzchłym, abstrakcyjnym.
- Jeżeli od dziś do roku 2022 wojna światowa nie będzie miała dalszego ciągu, to świat przeżywać będzie erę powszechnego braterstwa, które nie zazna ani nędzy, ani konfliktów zbrojnych, ani głodu, ani zniszczenia – podał Winifred G. Hendenberg, sekretarz Towarzystwa weteranów wielkiej wojny.
Niestety Rosyjska agresja i wojna na Ukrainie pokazała, że nasi przodkowie nie mieli w tej kwestii racji.