zwierzęta

Tak wygląda nora wilków od środka! Na wyjątkowym filmie widać cały kompleks korytarzy i jam

2025-04-15 15:08

- Prawdopodobnie ta nora została ona przerobiona z borsuczej na wilczą - tłumaczą pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Mieli odwagę zajrzeć do jamy, żeby pokazać ją od środka!

Tak wygląda od środka wilcza nora. Jest nagranie!

Gdyby nie to, że nad głową piasek, a nie skały, byłoby jak w małej jaskini. Takie wrażenie sprawia podróż w głąb wilczej nory. Za sprawą wyjątkowego filmu zabierają nas tam pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego, leżącego w całości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (jest a Pojezierzu Południowopomorskim, w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich, w dorzeczu rzeki Wdy i jej dopływów Prusiny, Ryszki i Sobińskiej Strugi).

Pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego opowiadają o wilczych zwyczajach

- Obecny czas u wilków to intensywne przygotowania do sezonu rozrodczego - opisują pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Ciężarne wilczyce wybierają ustronne miejsca na norę. Są to najczęściej oddalone od siedzib ludzkich i rzadko odwiedzane młodniki, gdzie w spokoju może przyjść na świat młode pokolenie. W tym celu matka inwentaryzuje potencjalne nory, których musi być kilka (najczęściej od trzech do pięciu). Pozwala to na spokojne wychowanie młodych i przeniesienie ich w inne miejsce w przypadku zagrożenia. Nierzadko wilki adaptują do swoich potrzeb opuszczone nory innych gatunków, jak choćby borsuka czy lisa. Tak było prawdopodobnie w przypadku tego oto pustostanu, którego dokumentację fotograficzną wykonaliśmy zimą - dodają.

Czasem wilki biorą jak własne nory po innych zwierzętach, borsukach czy lisach

To więc pierwotnie najpewniej była borsucza nora, w której spodobało się waderze na tyle, że uznała ją za godne miejsce do życia z młodymi.

Trudno policzyć wilki, ale są na pewno w kujawsko-pomorskich lasach

Mają silne więzi rodzinne, komunikują się na wiele sposobów i potrafią pokonać ogromne dystanse. Wilki to jedne z najbardziej fascynujących dzikich zwierząt w Polsce. Ich powrót do lasów to dobra wiadomość dla natury.

- Mimo wzrostu liczebność wilków ciągle, w porównaniu z innymi zwierzętami, nie jest wysoka. Liczba tych zwierząt jest niesamowicie trudna do oszacowania ze względu na to, że ą to zwierzęta bardzo skryte i posiadają rozległe terytoria - tłumaczy Anna Makowska ze Szkoły Leśnej na Barbarce w Toruniu.

Czy trzeba bać się wilków? Co wiemy o tym, jak żyją?

Co należy o wilkach wiedzieć?

- Przede wszystkim to, że wilki unikają ludzi. Wbrew mitom, są bardzo płochliwe. Ataki na ludzi są ekstremalnie rzadkie i najczęściej sprowokowane przez chorobę, na przykład wściekliznę. Wilki posiadają bardzo silne więzi rodzinne, potrafią opiekować się chorymi lub słabszymi członkami watahy. Młode często bawią się ze sobą tak jak nasze domowe psy. Generalnie nie mamy większych powodów do obaw. Oczywiście wilk to dzikie zwierzę, zapędzone w kozi róg i nie mając wyboru, oczywiście będzie się bronił. Natomiast ludzie nie znajdują się w menu wilków. One przed ludźmi uciekają, są to zwierzęta skryte, płochliwe - wyjaśnia Anna Makowska.

Łosie spacerują po centrum Bydgoszczy
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Ekstremalny quiz ortograficzny
Pytanie 1 z 15
Które słowo jest napisane poprawnie?
Polska na ucho
Czarownice