historia

Tak wyglądały regaty wioślarskie w Bydgoszczy przed wojną. Wodniakom kibicował z brzegu prezydent Ignacy Mościcki z żoną! [ZDJĘCIA]

Bydgoszcz od zawsze wodą stoi, a jeśli rzeki, to nie tylko przemysł, barki. To także sport. W niespokojnym czasie stawał się dla wielu odskocznią od codziennej walki o byt rodziny, pracę, niezależność. Wodniacy nie tylko z Polski regularnie spotykali się na torze regatowym w Bydgoszczy. Tak było także na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Mamy archiwalne zdjęcia z tego okresu.

Prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do Bydgoszczy, żeby odsłonić pomnik Sienkiewicza, pierwszy taki w Polsce!

Bydgoszczanie znają dobrze część tej historii. Ignacy Mościcki osobiście zaangażował się w budowę pomnika Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy, pierwszego takiego w Polsce (został zniszczony przez Niemców już we wrześniu 1939 roku; nowy pomnik stanął na jego miejscu w 1968 roku).

Krótko po sprowadzeniu prochów pisarza do kraju zapadła decyzja - upamiętniający go monument stanie w parku im. Jana Kochanowskiego. Prezydent Mościcki sam wpłacił cegiełkę o wartości 100 zł na jego budowę. Popiersie z brązu postawiono na cokole z czerwonego piaskowca, pilnowały go dwa orły z brązu. Autorem projektu był prof. Konstanty Laszczka. W dniu odsłonięcia pomnika, 31 lipca 1927 roku Mościcki przyjechał do Bydgoszczy.

31 lipca 1927 roku, Mościcki w Bydgoszczy. "Z piersi zebranych tłumów wyrwał się cichy, hamowany okrzyk zachwytu"

Ówczesne bydgoskie gazety tak o tym pisały:

- Wśród skupienia i głębokiej ciszy Pan Prezydent Rzeczypospolitej zbliżył się do pomnika, z którego spadła zasłona. Z piersi zebranych tłumów wyrwał się cichy, hamowany okrzyk zachwytu. Zjednoczone chóry ("Harmonia" poznańska, chór Kolejarzy i chór Drukarzy z Bydgoszczy) pod batutą znakomitego kompozytora prof. Nowowiejskiego, wykonały hymn "Bogurodzica" Prezydent Rzeczpospolitej złożył u stóp pomnika olbrzymi wieniec laurowy. Po Panu Prezydencie złożył wieniec reprezentant poselstwa czechosłowackiego i delegat czeskiego ministra oświaty dr Wisek.

Po uroczystości goście poszli na bankiet do Hotelu Pod Orłem, a prezydent Mościcki popłynął na tor regatowy w Brdyujściu

Wydarzenie przyciągnęło 8 tysięcy mieszkańców i liczne delegacje. Po uroczystości goście poszli na bankiet w hotelu Pod Orłem, a prezydent  wyruszył w rejs. Statkiem Czajka popłynął na tor regatowy w Brdyujściu. Tam odbywały się międzynarodowe regaty wioślarskie. Tu właśnie rozpoczyna się druga, mniej chyba znana, część historii. Prezydent razem z żoną z zaangażowaniem kibicował wodniakom. Sport był ważny w międzywojniu, z jednej strony stanowił odskocznię dla mieszańców miasta zmęczonych trudami życia codziennego, z drugiej jednak to było pole do rywalizacji między zróżnicowanymi grupami społecznymi i (żyła w nim. m.in. spora grupa Niemców, którzy powoływali do życia własne kluby sportowe).

Tak przebiegały regaty na torze w Brdyujściu przed wybuchem II wojny światowej. W 1927 roku bydgoskim wodniakom kibicował prezydent Mościcki z żoną

W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźliśmy zdjęcia z momentu, w którym Ignacy Mościcki razem z żoną kibicują bydgoskim wioślarzom, a także fotografie z późniejszych, ale przedwojennych regat w Brdyujściu. Przygotowaliśmy galerię. Zobaczcie te wyjątkowe ujęcia.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Zaduszki na podbydgoskim cmentarzu. Wyjątkowy widok

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?