Taka okazja nie zdarz sie codziennie. Po Bydgoszczy można się przejechać zabytkowymi autobusami

i

Autor: Robert Sawicki/UM Bydgoszcz

wydarzenia

Po Bydgoszczy będzie można się przejechać zabytkowymi autobusami i to za darmo

Bydgoszczanie będą mieli okazję na sentymentalny powrót do przeszłości. Zawiozą nas tam zabytkowe autobusy. Jak i kiedy będą kursować klasyki?

  • W sobotę i niedzielę (29 i 30 lipca) zabytkowe autobusy będą kursować na specjalnej, bezpłatnej linii z Błonia do Myślęcinka.
  • Przejazdy realizowane będą pomiędzy rozkładowymi kursami linii 52 i będą oznaczone jako 52 BBO (bo to projekt wybrany głosami mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego).
  • Za projektem stoi miasto i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy.

- W sobotę pojadą: Volvo B10MA 2459, Mercedes 0305 3772,i Ikarus 280.70E 3831, w niedzielę pojadą: Volvo B10MA 2459, Ikarus 280.70E 2851 i Ikarus 280.70E 3831 - informują organizatorzy przedsięwzięcia.

Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dlaczego po Bydgoszczy nie jeżdżą trolejbusy?

Przejażdżka zabytkowym składem to okazja, by bliżej poznać historię komunikacji publicznej w Bydgoszczy. W klasykach będą ulotki, z których dowiemy się, jak przez lata wyglądała linia 52 (dawniej linia nr 2). Wyjechała na bydgoskie ulice w 1949 roku. Początkowo autobusy kursowały okrężną trasą - ze Śródmieścia, na Szwederowo i Błonie. W tym samym roku autobusy zaczęły jednak kursować trasą zbliżoną do obecnej, łącząc Błonie (Lotnisko) z osiedlem Leśnym (nazywanym wtedy jeszcze Gdańskim), z końcówką u zbiegu Gdańskiej i Modrzewiowej. W kolejnych latach trasa linii była kilkukrotnie modyfikowana, ale  autobusy linii, która od 1962 roku ma numer 52 już zawsze łączyły tereny dzisiejszych osiedli Błonie i Leśnego.

Co ciekawe, w czasie okupacji relację tę miały zacząć obsługiwać trolejbusy. W okresie wojny cieszyły się rosnącą popularnością (bo brakowało paliw). W Bydgoszczy inwestycję rozpoczęto w 1943 roku. Pierwsza linia miała połączyć Lotnisko z ulicą Gdańską.

  • W roku 1944 sprowadzono z Mannheim cztery trolejbusy, a otwarcie linii zaplanowano na 27 stycznia 1945.
  • Wkroczenie do Bydgoszczy Armii Czerwonej przekreśliło te plany.
  • Większość sieci została wówczas uszkodzona, a pojazdy jeszcze przed wkroczeniem wojsk wywieziono do Gdańska.
  • Sieć i słupy wykorzystano natomiast do obudowy trakcji tramwajowej.
Multimedialne pokazy fontanny w Starym Fordonie w wakacyjne wieczory przyciągają tłumy