Ten bydgoski dworzec wygląda jak nowy. Podróżni już z niego korzystają

i

Autor: PKP

Inwestycja

Ten bydgoski dworzec wygląda jak nowy. Podróżni już z niego korzystają

2023-09-14 8:04

Ponad rok czekaliśmy, aż skończą się pracę na dworcu Bydgoszcz Zachód. Teraz podróżni mają wygodniej, jest czysto, a wokół jasno także po zmroku. Pomyślano także o tym, by ze starego budynku bez problemu mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Prace budowlane na dworcu Bydgoszcz Zachód trwały ponad rok.

  • Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę.
  • Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji.
  • Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek dla czekających na pociąg.

Uwaga, pasażerowie, są zmiany na dworcu kolejowym Bydgoszcz Zachód

Na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze jest utrzymane w bieli i szarościach; jasne, dzięki dużym oknom i ogromnej szklanej witrynie przy wejściu głównym. W klimatyzowanej poczekalni stanęły ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety.

Dzięki przebudowie dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zniknęły bariery architektoniczne, a przybyły: linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.

Dworzec stał się również przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworca. W jego sąsiedztwie zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa bydgoskiego dworca kosztowało 5 mln zł. Skąd były na to pieniądze?

  • Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód kosztowała 5 mln złotych brutto.
  • Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót budowlanych Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci sp. z o. o. ze Swarzędza.
  • Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Anna Maria Żukowska - Debata Najważniejsze wybory