- Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy jest przy. ul. Grunwaldzkiej 15.
- Jest najstarszą katolicką nekropolią w mieście.
- Powstał na początku XIX w.
- Jest wpisany do rejestru zabytków woj. kujawsko- pomorskiego.
- Natomiast najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 r. i upamiętnia Thomasza Lerchenfelda (1788-1864). Z
- W 1942 r. oddziały SS i SA zdewastowały polskie nagrobki przy użyciu kilofa, polskie napisy zostały zacementowane.
Kiedy powstał Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy?
Cmentarz Starofarny jest najstarszą katolicką, bydgoską nekropolią. Nie ma i nie będzie tam miejsc na nowe groby (mogą być wykorzystywane ponownie te, za które od dawna nikt nie wnosi opłat). Zajmuje 3,2 ha. Jest tam 10 kwater w kształcie prostokątów, które wyznaczają alejki. W centrum cmentarza stoi dawna kaplica przedpogrzebowa, a przy niej krzyż cmentarny. To cmentarz komunalny, a więc dba o niego miasto. Ogrodzenie od strony Kanału Bydgoskiego zostało zrekonstruowane w latach 80. XX w., a od strony ul. Grunwaldzkiej w 2008 r. Są tam mogiły o historycznym znaczeniu, m.in. groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w 1870–1871, nagrobki zasłużonych bydgoszczan oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 mieszkańców miasta. Tu spoczęli Teofil Magdziński, Wojciech Rakowski, dr Emil Warmiński, Władysław Paciorkiewicz, Edmund Bigoński, Julian Prejs, Maksymilian Piotrowski, Wanda Rolbieska.
Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy. Zabytki i pomniki przyrody
Przy alejkach cmentarnych rosną ponad 100-letnie kasztanowce, lipy, klony, świerki, tuje i akacje. Aleja główna została wysadzona lipami, a aleje boczne – klonami i kasztanowcami. Na terenie cmentarza jest też także kilka cennych pomników przyrody.
- Wiąz szypułkowy o obwodzie pnia 261 cm, rośnie w centralnej części Cmentarza Starofarnego przy ul. Grunwaldzkiej.
- Drugi wiąz o obwodzie pnia 354 cm, rośnie w południowo – zachodniej części cmentarza. Jest to jedno z najwyższych drzew w Bydgoszczy, które osiągnęło wysokość 31 metrów, co przy średnicy około 20 metrów, czyni je jednym z najokazalszych drzew w mieście.
Przed 1 listopada będzie okazja niespiesznie, ale dogłębnie poznać historię tego miejsca i dowiedzieć się znacznie więcej. Wszystko dzięki spacerowi z przewodnikiem zaplanowanym przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.
Idź na spacer z prewodnikiem po cmentarzu. Gdzie i za ile kupić bilety?
- Podczas sentymentalnego wykładu plenerowego i spaceru po tym niezwykłym miejscu, będą wspominani bydgoscy społecznicy oraz ludzie kultury i sztuki, którzy pochowani są w tym miejscu - informują organizatorzy. - Spacer w roku 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy będzie szansą, by tę cząstkę naszej przeszłości ocalić od zapomnienia - dodają.
- Zbiórka: 21 października o godz. 12 na Cmentarzu Starofarnym.
- Wstęp: 10 zł od osoby. Biletów nie będzie można kupić na miejscu zbiórki. Trzeba to zrobić wcześniej online.
Ile jest cmentarzy komunalnych w Bydgoszczy i gdzie są wolne miejsca?
Cmentarz Starofarny to jedna z pięciu komunalnych nekropolii w mieście. Kolejne są przy ulicy Kcyńskiej, Ludwikowo i Lotników. Tylko na ostatnim przy ul. Wiślanej, są jeszcze wolne miejsca na kolejne groby. Szacuje się, że starczy ich na 3-4 lata, a potem konieczna będzie rozbudowa. Na pozostałych cmentarzach też odbywają się nowe pochówki, na miejscach istniejących, ale od dawna przez nikogo nieopłacanych grobów.