Spis treści
- Maszt w Trzeciewcu to jedna z najwyższych takich konstrukcji w Polsce
- Biurowce Eltry i Famoru od dziesięcioleci górują nad Bydgoszczą
- Te wieżowce nad Brdą powstały niedawno. Bydgoszcz z góry widać tu z okien drogich apartamentów
- Nad Brdą stoi najwyższy budynek mieszkalny w Bydgoszczy
- Najwyższa kościelna wieża w Bydgoszczy. Wyższej budowli w mieście nie ma
- Tak wygląda Bydgoszcz z lotu ptaka. Turyści zaliczyli Bydgoszcz do TOP 5 najpiękniejszych miast
Maszt w Trzeciewcu to jedna z najwyższych takich konstrukcji w Polsce
Maszt Radiowy w Trzeciewcu o wysokości 320 m to najwyższa konstrukcja w pobliżu Bydgoszczy, zresztą należy też do najwyższych w kraju. Stoi w gminie Dobrcz i służy jako nadajnik radiowy oraz telewizyjny. Został zbudowany w 1962 roku, aby zapewnić szeroki zasięg sygnału radiowego i telewizyjnego w regionie kujawsko-pomorskim. Dzięki swojej wysokości jest widoczny z wielu kilometrów i stanowi ważny punkt orientacyjny. Konstrukcja jest niezwykle trwała, przystosowana do wytrzymywania silnych wiatrów i zmiennych warunków pogodowych.
W krajobrazie Bydgoszczy także wyróżnia się kilka bardzo wysokich konstrukcji. Pomijając kominy elektrociepłowni, kiedy zadzieramy głowę do góry, w oczy rzucają się kościelne wieże i wieżowce - zarówno te nowoczesne, jak i te, które liczą już kilkadziesiąt lat.
Biurowce Eltry i Famoru od dziesięcioleci górują nad Bydgoszczą
Wśród tych drugich jest np. biurowiec Eltry na ul. Dworcowej. Powstał w 1964 roku, mierzy 49,5 m. Biurowiec Famoru przy ul. Kaszubskiej, gdzie dziś mieści się nasza redakcja, również imponuje wysokością. Dzisiejszy Nordic Tower mierzy 42 m, został zbudowany w 1983 roku.
Wśród bardzo wysokich biurowców w Bydgoszczy mamy jeszcze m.in. powstały w 1969 roku budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 3 (51,3 m). A spośród budynków przemysłowych wysokiej rangi jest elewator zbożowy przy ul. Fordońskiej - mierzy 52 m.
Te wieżowce nad Brdą powstały niedawno. Bydgoszcz z góry widać tu z okien drogich apartamentów
Bydgoszcz z góry mogą podziwiać też mieszkańcy - lokatorzy apartamentów w nowoczesnych wieżowcach. Nordic Haven liczy 16 pięter, co daje wysokość 55 m. Powstał nad Brdą przy ul. Grottgera. Budynek charakteryzuje się nowoczesnym designem, przeszklonymi elewacjami i luksusowym wykończeniem. Oferuje zarówno apartamenty mieszkalne, jak i przestrzenie biurowe. Tak samo wysokie są budowle Aura Tower przy ul. Fordońskiej.
Nad Brdą stoi najwyższy budynek mieszkalny w Bydgoszczy
Najwyższym budynkiem mieszkalnym w Bydgoszczy jest jednak River Towers, także nad Brdą, ale przy ul. Toruńskiej. Budynki mierzą 65 m.
Najwyższa kościelna wieża w Bydgoszczy. Wyższej budowli w mieście nie ma
Wciąż jednak nad miastem górują budowle sakralne. Wieża kościoła św. Andrzeja Boboli wystrzeliwuje w niebo na wysokość 76,9 m, kopuła bazyliki św. Wincentego à Paulo wznosi się na wysokość 65 m.
Jedna z najwyższych, a przy tym ciekawych architektonicznie budowli jest zabytkowa Wieża Ciśnień w parku Henryka Dąbrowskiego. Dzięki położeniu widać ją z daleka, choć mierzy "tylko" 45 m.
Tak wygląda Bydgoszcz z lotu ptaka. Turyści zaliczyli Bydgoszcz do TOP 5 najpiękniejszych miast
By wypatrzeć z daleka charakterystyczne budynki, warto wejść na jeden z tarasów widokowych. Bydgoszcz z góry dobrze prezentuje się m.in. z Wieży Ciśnień i Młynów Rothera.
Ale do tego, że na Bydgoszcz warto patrzeć z każdej perspektywy, przekonywać nie trzeba ani mieszkańców, ani gości. Potwierdza to wynik jednego z ostatnich rankingów, w którym Bydgoszcz znalazła się w TOP 5 miast wartych odwiedzenia.
Kiedyś to był biurowiec Famoru. Po modernizacji stał się „Budową na medal Pomorza i Kujaw”. Dziś mieszkają tu ludzi. Zdjęcia