Lawenda zaczyna kwitnąć w czerwcu, fioletowe, intensywnie pachnące kwiaty można podziwiać do końca lipca. To już więc ostatni moment, by nacieszyć się nimi.
To największa plantacja lawendy w województwie kujawsko-pomorskim
Lavenda Kujawska w Złotnikach Kujawskich (dokładny adres to: Leszcze 32) to największa plantacja tych roślin w regionie. Prowadzi ją Karolina Grontkowska. Od 2013 r. obsadza ponad hektarowe pole różnymi odmianami lawendy. Gospodarstwo jest otoczone lasem, łąkami, w pobliżu są trzy jeziora. Daleko stąd do uczęszczanych dróg czy wielkomiejskiego zgiełku, ale w uszach odwiedzających wcale nie brzmi cisza - słychać pracujące ciężko pszczoły i trzmiele oraz rozentuzjazmowanych warsztatowiczów zajętych m.in. robieniem lawendowych wrzecion.
- Osobom, które chcą nas odwiedzić indywidualnie, proponujemy jeszcze dwa terminy przed lawendowymi żniwami. Powoli zaczynamy ścinać kwiaty, ale wciąż jest co podziwiać - mówi Karolina Grontkowska. - 23 i 30 lipca zapraszamy na ostatnie w tym sezonie Lawendowe niedziele. Między godz. 10 a 18 można przyjść bez zapowiedzi, pospacerować po polu lawendy, odpocząć na leżaku, zrobić sobie zdjęcia. Chętni mogą wpaść do kawiarenki, żeby skosztować lawendowych lodów czy lawendowej lemoniady oraz odwiedzić sklepik z wyjątkowymi pamiątkami, m.in lawendowymi mydłami czy pachnącymi saszetkami wypełnionymi kwiatami - dodaje.
Można upajać się do woli zapachem lawendy i to za darmo. W lipcu będą jeszcze dwie Lawendowe niedziele w Złotnikach Kujawskich
- Podczas Lawendowych niedziel można wziąć udział także w odpłatnych warsztatach, na których - pod okiem prowadzącej - można zrobić z kwiatów prawdziwe cuda.
- To propozycja dla dzieci i dorosłych. Pierwsze zajęcia zaczną się o godz. 12, drugie o 15.
- Zapisy i bilety są na stronie Lavendy Kujawskiej.
- Pomysł Lawendowych niedziel wróci we wrześniu, ich program będzie nieco inny. Szczegóły pojawia się na stronie plantacji.
Na plantacji Lavenda Kujawska są atrakcje dla dzieci
Przy lawendowym polu jest plac zabaw dla dzieci. Najmłodsi mogą też poznać zwyczaje mieszkających tam zwierząt: kóz, drobiu czy królików.