Historia

Zdjęcie kamienicy z Bydgoszczy ma ponad sto lat. Czy wiadomo, kim była rodzina na balkonie? [GALERIA]

2024-06-26 14:53

Została zbudowana przez kupca Dawida Kukuka w czasach, gdy Bydgoszcz była znana jako Bromberg i była pod panowaniem pruskim. Kamienica znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo przetrwała ponad 130 lat i ma bogatą historię. W internecie krąży stare zdjęcie z XIX wieku, na którym widać budynek oraz prawdopodobnie właściciela i jego rodzinę na balkonie. Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

W 1826 roku z okna La Gras zostało zrobione pierwsze na świecie zdjęcie. Trwało to aż osiem godzin. Początkowa magia fotografii szybko się rozprzestrzeniła, docierając również do Polski. Wkrótce proces naświetlania skracał się do półtorej godziny. Fotografie stawały się coraz bardziej powszechne, umożliwiając nam spojrzenie w przeszłość i zobaczenie, jak świat wyglądał dawniej.

Fotografia, którą widać u góry, które została wykonana pod koniec XIX wieku. Opublikowano ją jakiś czas temu na profilu w social mediach „Bydgoszcz: Okruchy Przeszłości”.

Profil regularnie umieszcza stare zdjęcia naszego miasta i publikuje ciekawe historie, o których wiedzą nieliczni. Tym razem ukazało się zdjęcie budynku, który pracownicy naszej redakcji widują codziennie. Kamienica na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Bocianowo tuż obok bydgoskiego Radia Eska wygląda identycznie (z wyjątkiem nowoczesnej elewacji).

Na czarno-białej fotografii widzimy niemieckie napisy – nic dziwnego, skoro Bydgoszcz znajdowała się na terenie zaboru pruskiego. Na balkonie znajduje się rodzina, która pozuje do fotografii. Pod balkonem, nad drzwiami głównymi znajduje się natomiast imię i nazwisko pierwszego właściciela budynku – Dawida Kukuka.

Jak czytamy – w latach 1894–1895 Dawid Kukuk, który zajmował się handlem artykułami spożywczymi, wybudował imponującą, dwupiętrową kamienicę czynszową na rogu ulicy Pomorskiej 71 i ulicy Bocianowo 1. Na parterze, po obu stronach bramy wjazdowej, urządził dwa sklepy, które w 1899 roku zostały zlikwidowane przez jego syna Gustawa, aby zrobić miejsce na pokoje mieszkalne.

Co ciekawe – po ponad stu latach na parterze nadal znajdują się sklepy, a pierwotna forma budynku została – na szczęście – zachowana.

Jak wyglądały inne budynki i poszczególne fragmenty naszego miasta sto lat temu? Sprawdź naszą galerię. Być może niektóre miejsca uda ci się rozpoznać.

Sekretne życie Eweliny Flinty. Ocean tajemnic…
Listen on Spreaker.