W Kujawsko-Pomorskiem uciekły trzy krowy szkockie. Trwają poszukiwania
Szkockie krowy, znane także jako Highland Cattle, to wyjątkowa rasa bydła pochodząca z górzystych terenów Szkocji. Mają charakterystyczną długą, falującą sierść, która chroni je przed surowym klimatem i nadaje im niepowtarzalny wygląd. Ich duże, rozłożyste rogi służą zarówno do obrony, jak i do odgarniania śniegu w poszukiwaniu pożywienia. Są znane ze swojego łagodnego temperamentu i odporności.
Zwierzęta, które zniknęły w zagrodzie pod Chełmnem, jeszcze rogów nie mają, są na to za młode, ale ich wygląd zwraca uwagę, a zwłaszcza długa, brązowa sierść.
- W innych krajach krowy szkockie rasy Highland cattle żyją na wolności, teoretycznie moje jałówki też dałyby radę, ale są bardzo młode - mówi pan Jarosław, hodowca z Różnowa niedaleko Chełmna.
Poza tym nigdy nie były zdane same na siebie, a o pożywienie teraz nie tak łatwo. 24 listopada rozpoczęły się więc intensywne poszukiwania trzech uciekinierek.
- Kupiłem je dzień wcześniej, a kiedy przygotowałem specjalnie dla nich zewnętrzną zagrodę (bo powinny być właśnie na świeżym powietrzu), uciekły - mówi pan Jarosław.
Sąsiedzi włączyli się w poszukiwania.
- Dostaję telefony, ktoś opowiada, gdzie je widział, kto inny wskazuje konkretne miejsce, czas. Raz nawet prawie się udało, bo jałówki podeszły bardzo blisko domu, ale jednak w ostatniej chwili się spłoszyły - mówił hodowca krótko po ucieczce zwierząt.
Co zrobić, gdy spotkamy krowy-uciekinierki?
30 listopada pan Jarosław poinformował, że na wolności pozostaje już tylko jedna jałówka, pozostałe trafiły bezpiecznie do zagrody. Każdy, kto ją zauważy na polu czy w lesie niedaleko Chełmna, powinien zadzwonić do hodowcy (tel. 605 927 884).
- Proszę tylko o informację, nie o łapanie jej na własną rękę, żeby się dodatkowo nie przestraszyła. Ja dotrę na miejsce z weterynarzem, który uśpi zwierzę na czas transportu - mówi pan Jarosław.
Jak wyglądają szkockie krowy? Są włochate z majestatycznymi rogami
- Szkockie krowy wyróżniają się długą grzywą, która opada im na oczy, chroniąc je przed wiatrem, deszczem i owadami.
- Ich sierść może być w kolorach rudym, czarnym, białym czy szarym.
- Ich majestatyczne rogi mogą różnić się kształtem w zależności od płci – u samców są bardziej masywne, a u samic smuklejsze i zakrzywione.
- Są znane z długowieczności i zdolności do rodzenia zdrowych cieląt nawet w późnym wieku.
Jedyne takie zwierzę w Kujawsko-Pomorskiem żyje w Krainie Dolnej Wisły. Fuka i syczy, ale to z miłości. Zobaczcie zdjęcia.