Wyjątkowe zwierzę w Puszczy Bydgoskiej. Leśniczy mówi: Ni to koza, ni to sarna

i

Autor: D. Witt/Nadleśnictwo Solec Kujawski

ciekawostki

Niecodzienne zwierzę w Puszczy Bydgoskiej. Leśniczy mówi: "Ni to koza, ni to sarna". Wszystko przez jeden gen

2024-12-02 18:52

Przemysław Ratajczak, leśniczy z Nadleśnictwa Solec Kujawski, nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy podczas obchodu lasu zauważył łanię daniela o białej jak śnieg sierści. To rzadki okaz albinizmu, prawdziwa perełka natury, która pojawiła się w naszych lasach podczas bekowiska, czyli okresu godowego. Ludzie nazwali ją „leśnym duszkiem” – i nic dziwnego, jej widok rzeczywiście przypomina coś z baśniowego świata.

Do Puszczy Bydgoskiej przywędrowało niezwykle rzadkie zwierzę. Leśniczy domyśla się, skąd się tu wzięło

Leśniczy z Nadleśnictwa Solec Kujawski przekazał, że do wyjątkowego spotkania w Puszczy Bydgoskiej doszło 13 listopada. Początkowo sam nie wiedział, na jakie zwierzę patrzy.

- W Nadleśnictwo Solec Kujawski pojawił się biały zwierz, ni to koza, ni to sarna - czytamy na facebookowej stronie ndaleśnictwa. - Podczas wykonywania obowiązków służbowych, leśniczemu Przemkowi udało się uwiecznić w kadrze niezwykle rzadkiego osobnika z albinzmem. To łańka daniela, która przywędrowała do naszych lasów podczas trwającego obecnie okresu godowego danieli, zwanego bekowiskiem - dowiadujemy się.

Wampirka
O Zosi - "wampirzycy" z Pnia pod Bydgoszczą, zrobiło się głośno dwa lata temu. Uwagę archeologów, którzy znaleźli jej szczątki, przykuł sposób, w jaki została pochowana. Dlaczego mieszkańcy Pnia bali się młodej kobiety nawet po jej śmierci? Nad historią Zosi pochyliła się Dorota Witt.
Dorota Witt, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Dorota Witt, Michał Poklękowski

Albinizm wśród zwierząt występuje raz na sto tysięcy urodzeń

Według leśniczego, daniele są w Puszczy Bydgoskiej rzadkością, a spotkanie osobnika z albinizmem to prawdziwy fenomen. Szansa na wystąpienie albinizmu wynosi zaledwie jeden przypadek na 100 tysięcy urodzeń, a wśród jeleniowatych najczęściej dotyczy właśnie danieli.

Leśniczy zrobił zdjęcie białemu danielowi

Spotkanie takiego zwierzęcia to jedno szczęście, drugie jest takie, że leśniczy Przemysław Ratajczak zdołał chwycić za aparat i zrobić mu zdjęcie, dzięki czemu możemy przyjrzeć się wyjątkowemu danielowi.

Czym jest albinizm u danieli? Czy biały daniel jest chory?

Albinizm u danieli to mutacja genetyczna, która powoduje brak pigmentu w sierści, skórze i oczach zwierzęcia. Albinos daniel ma całkowicie białą sierść, różowe oczy i skórę, co wynika z braku melaniny – barwnika odpowiedzialnego za kolor.

Choć albinizm jest rzadkością, może występować w populacjach dzikich danieli, zwłaszcza w kontrolowanych środowiskach, takich jak rezerwaty. Zwierzęta te są bardziej narażone na drapieżniki z powodu braku kamuflażu, a także na problemy ze wzrokiem i skórą, takie jak oparzenia słoneczne. Ich obecność budzi duże zainteresowanie ze względu na wyjątkowy, unikalny wygląd.

Albinizm u danieli nie wpływa na ich zdolność do rozmnażania, ale gen może być dziedziczony, zwiększając szanse na pojawienie się kolejnych białych osobników w populacji. W wielu kulturach daniele albinosy są postrzegane jako symbole szczęścia lub wyjątkowości, co dodatkowo zwiększa ich fascynację wśród ludzi.

Ludzie nazywają białe daniele "leśnymi duszkami"

Pod zdjęciem opublikowanym w sieci przez Nadleśnictwo Solec Kujawski, ktoś napisał o swoim spotkaniu z takim zwierzęciem w okolicach Przyłubia, na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo.:

- Nie jestem sama, która zobaczyła "leśnego duszka".

W Kujawsko-Pomorskiem jest Wioska Grzybowa. Krzywogoniec w Borach Tucholskich to raj dla grzybiarzy

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
VOX: Julia Wieniawa już tak nie wygląda! Co za metamorfoza!