Te trzy bydgoskie kluby sportowe działają już 105 lat!
Trzy najstarsze bydgoskie kluby: Polonia, Gwiazda i Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie, zostały założone równo 105 lat temu, tuż po tym, jak Bydgoszcz wróciła do Polski w 1920 roku. Jak przystało na zawodowych sportowów - świętować będą drużynowo. A na jubileusz zapraszają wszystkich kibiców, to znaczy: bydgoszczan. 1 czerwca 2025 roku odbędzie się sportowy piknik.
1 czerwca 2025 roku odbędzie się jubileuszowy piknik sportowy na stadionie Polonii. Wszyscy są zaproszeni!
- Postanowiliśmy, że w tym roku jubileusze naszego powstania zorganizujemy wspólnie. Dlatego już dziś zapraszamy wszystkim, 1 czerwca 2025 r. na stadion Polonii przy ulicy Sportowej. Atrakcji będzie naprawdę sporo - mówi Maciej Karabasz, prezes KP Polonia.
- Wydarzenie będzie połączone z Dniem Dziecka, dlatego przygotowano sporo atrakcji dla najmłodszych.
- Impreza rozpocznie się o godz. 13 turniejem piłkarskim dla dzieci.
- Wstęp wolny.
- Wezmą w nim udział piłkarze z rocznika 2016, praktycznie z wszystkich bydgoskich klubów - zapowiada Rafał Jagodziński, wiceprezes KS Gwiazda.
Piknik sportowy na Dzień Dziecka w Bydgoszczy. Przyjedzie Jerzy Engel. Program
- O godz. 15 na stadionie Polonii rozpocznie się bieg sztafetowy. Wezmą w nim udział działacze, sportowcy i kibice obchodzących 105. rocznicę istnienia klubów. Dystans do pokonania symboliczny - 1920 metry. Właśnie w tym roku powstały BTW, Polonia i Gwiazda.
- O godz. 15.30 rozpocznie się mecz charytatywny z udziałem byłych sportowców, piłkarzy, żużlowców, wioślarzy oraz lekkoatletów, a także samorządowców. Wśród gości będzie m.in. były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Engel w przeszłości związany z Polonią.
Wydarzenie będzie miało nie tylko charakter sportowy, lecz także charytatywny. W trakcie imprezy odbędą się licytacje wyjątkowych pamiątek sportowych – wśród nich m.in. kevlar z autografem wielokrotnego mistrza świata na żużlu, Bartosza Zmarzlika. Całkowity dochód z licytacji zostanie przeznaczony na wsparcie jadłodajni przy Bazylice św. Wincentego a Paulo oraz jadłodzielni „Wspólna Spiżarnia”.
Historia najstarszych bydgoskich klubów sportowych: Polonii, Gwiazdy i BTW
Jako pierwsi, już 16 marca 1920 roku, w bydgoskim Hotelu pod Orłem spotkali się działacze Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Poznańskiego Towarzystwa Wioślarskiego „Tryton”. Wspólnie postanowili powołać do życia pierwszy polski klub wioślarski w Bydgoszczy. Choć nad Brdą wioślarstwo cieszyło się dużą popularnością, do tej pory funkcjonowały tu wyłącznie niemieckie kluby, z RC Frithjof na czele. Nowo powstały klub przyjął nazwę Tryton, jednak już w sierpniu 1920 roku zmieniono ją na Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie.
Nieco ponad miesiąc później inicjatywę stworzenia kolejnego bydgoskiego klubu sportowego podjęli członkowie sekcji piłki nożnej działającej przy parafii Świętej Trójcy, skupieni w Polskim Związku Uczącej się Młodzieży. Po burzliwej dyskusji ustalono, że nowy klub będzie nosić nazwę Gwiazda, a jego barwy staną się niebiesko-białe.
Pomysłodawcą powstania Polonii był Edmund Szyc – powstaniec wielkopolski i zasłużony działacz sportowy z Poznania, który wcześniej zakładał m.in. Wartę Poznań i Polonię Leszno. W Bydgoszczy, 14 maja 1920 roku, z jego inicjatywy narodziła się Polonia – klub, którego celem było nie tylko promowanie sportu, ale i umacnianie polskości w mieście. Stąd też biało-czerwone barwy i wymowna nazwa.