Nowe przepisy dotyczące odpadów tekstylnych w Polsce
1 stycznia 2025 roku w życie wchodzą nowe przepisy, zgodnie z którymi odpady tekstylne będą stanowiły oddzielną grupę odpadów, których nie będzie już można wyrzucać do odpadów zmieszanych. Od przyszłego roku zniszczone ubrania, buty czy tekstylne elementy wyposażenia naszego mieszkania muszą bezwzględnie trafiać do miejskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a nie do naszych koszów.
- Te przepisy to jest wynik wdrożenia przepisów dyrektywy, które obowiązują w całej Polsce. Ich podstawowym celem jest zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypisko, promocja ponownego wykorzystania surowców, w duchu zero waste, a także – przede wszystkim – kwestia troski o środowisko naturalne - tłumaczy Marta Stachowiak z Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Miejsca zbiórki odpadów tekstylnych w Bydgoszczy
W bydgoskich PSZOK-ach znajdują się pomieszczenia na przedmioty i urządzenia niesprawne. To tam, zanosić będziemy też wkrótce zniszczoną odzież. Obecnie w mieście działają trzy takie Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajdują się one następujących miejscach: przy ul. Ołowianej 43, Jasinieckiej 7a, a także przy Inwalidów 15.
Alternatywne sposoby na pozbycie się niepotrzebnych ubrań
Mieszkańcy Bydgoszczy mają z kolei swoje sposoby na to, by ubrać wcale nie wyrzucać.
- Po co wyrzucać, jak można oddać, przekazać? Można zanieść je do domów dziecka. Wszędzie, gdzie się da, a gdzie zapotrzebowanie na ubrania jest spore. Nie trzeba wyrzucać ubrań do kosza, ponieważ zawsze mogą się one przydać innym – tłumaczy bydgoszczanka.
- Ubrania, których nie nosimy należy oddać potrzebującym. Ja tak robię. Mam małe dziecko. Ubrania, z których wyrosło zawożę do Bazyliki i tam chętnie przyjmują dziecięce ubranka – komentuje druga mieszkanka Bydgoszczy.
Co zrobić z odzieżą w złym stanie?
Do odpadów zmieszanych nie będą mogły też trafiać m.in. zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, uszkodzone dywany, wykładziny, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki. Rzeczy, które nadal są w dobrym stanie i nadają się do użytku, można przekazać potrzebującym.