Mieszkańcy Siernieczka wyszli na ulicę. W 2029 roku blokowali ul. Fordońską niedaleko Remondisu, bo smród był nie do wytrzymania
Choć problem uciążliwego zapachu snującego się po osiedlu Siernieczek w Bydgoszczy trwa od wielu lat, sprawy nabrały tempa w 2019 roku. Wtedy mieszkańcy wyszli z transparentami na ulicę, blokowali Fordońską w godzinach szczytu, poprosili o pomoc media, na bieżąco na Facebooku zaczęli informować o tym, kiedy śmierdzi tak, że nie da się żyć. Kolejne rozmowy z urzędnikami różnych instytucji i z lokalnymi samorządowcami, a przede wszystkim współpraca ze spółką Remondis, która nie unikała odpowiedzialności, przyniosły rezultaty. Mieszkańcy od początku do końca uczestniczyli w pracach nad budową hermetycznej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy w ramach rady społecznej przy spółce Remondis Bydgoszcz S.A. Została powołana po proteście, by pełnić funkcję doradczą i monitorującą.
18 listopada 2024 roku Remondis w Bydgoszczy otworzył zhermetyzowaną i zmodernizowaną instalację. Wiemy, kiedy może zacząć działać
Po pięciu latach, 18 listopada 2024 roku otwarto hale. Instalacja będzue działać najpewniej jeszcze przed końcem tego roku - trzeba poczekać na wydanie wszystkich niezbędnych pozwoleń.
- W końcu po tak długim czasie doczekaliśmy się zakończenia budowy hal. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasz głos został usłyszany po blokadzie ulicy Fordońskiej. Instalacja jest bardzo nowoczesne i mamy nadzieję, że jak tylko zacznie działać po uzyskanych wszystkich pozwoleniach, to nieprzyjemne zapachy znikną. Wciąż zdarzają się dni, kiedy jest odczuwalny zapach, ale to wynika z tego, że instalacja nie pracuje jeszcze tak, jak powinna. W porównaniu z tym, co było kiedyś, to naprawdę są sporadyczne przypadki, ale nam chodzi o to, aby całkowicie zlikwidować uciążliwy zapach - mówi nam mieszanka Siernieczka.
Co będzie się działo w nowych halach Remondisu przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy?
- Jak informuje Remondis, łączna powierzchnia hal wynosi ponad 12 tys. m kw.
- To tam zagospodarowywane będą m.in. odpady zielone wytwarzane przez mieszkańców Bydgoszczy i regionu.
- Cały proces przebiegać będzie w pełni hermetycznych warunkach, począwszy od rozładunku odpadów, przygotowywania do kompostowania, przez rozdrabnianie, przetwarzanie i przesiewanie, aż do uzyskania finalnego produktu jakim jest środek poprawiający właściwości gleby.
- To jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w kraju. Jej najważniejszym elementem jest zaawansowany system oczyszczania powietrza w postaci 4-komorowego biofiltra biologicznego, systemu podciśnienia, systemu odpylania i wentylacji. Zastosowane rozwiązania zapobiegają wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, co jest szczególnie istotne z perspektywy naszego otoczenia – mówi Marcin Dobiegała, prezes zarządu Remondis Bydgoszcz S.A.
To największa inwestycja w historii grupy Remondis w Polsce. Powstała w Bydgoszczy
Małgorzata Gotowska, członkini zarządu Remondis Bydgoszcz S.A. podkreśla, jak ważny przy powstaniu inwestycji był udział mieszkańców.
- Na tę inwestycję należy spoglądać nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym czy technologicznym, ale także w wymiarze społecznym. Wybudowane hale, to efekt realnej partycypacji społecznej. Dziękujemy mieszkańcom za pracę w radzie społecznej, za krytykę, determinację, kredyt zaufania i cierpliwość – mówi Małgorzata Gotowska.
- Bydgoska inwestycja jest jedną z największych w historii grupy Remondis w Polsce.
- Wartość projektu nie przekroczyła 50 mln złotych.
- Na jego realizację pozyskano środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Bydgoszczanin ukradł autobus MZK. Wyjechał nim z miasta, po drodze rozbił cztery auta. Zobaczcie zdjęcia.