Dawni mieszkańcy Fordonu zostali godnie upamiętnieni. To tam spoczęły szczątki wykopane podczas rewitalizacji rynku

i

Autor: UM Bydgoszcz

wokół nas

Dawni mieszkańcy Fordonu zostali godnie upamiętnieni. To tam spoczęły szczątki wykopane podczas rewitalizacji rynku

2024-10-22 15:37

Szczątki ludzi, które zostały znalezione podczas prac rewitalizacyjnych rynku w Starym Fordonie, zostały złożone w zbiorowej mogile już dwa lat temu. Dopiero teraz jednak dawni mieszkańcy Fordonu zostali godnie upamiętnieni. Postawiono pomnik. Obok jest inna zbiorowa mogiła.

Zbiorowe mogiły na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Tam złożono szczątki znalezione w parku im. Witosa i na rynku w Starym Fordonie

- Mogiła upamiętniająca ekshumowane szczątki dawnych mieszkańców Fordonu zyskała godną oprawę. Ustawiliśmy granitowy pomnik o oryginalnej i eleganckiej formie - informują miejscy urzędnicy.

Zbiorowa mogiła, w której pochowane zostały szczątki ekshumowane w trakcie prac nad rewitalizacją rynku w Starym Fordonie, znajduje się mogile naprzeciwko domu pogrzebowego na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

Mieszkańców Fordonu chowano w miejscu rynku od końca XVI wieku

Jak przypominają urzędnicy, mieszkańców Fordonu chowano w miejscu rynku od końca XVI wieku do 1782 roku. Wtedy utworzono cmentarz przy obecnej ul. Cechowej. Na pierwsze szczątki archeolodzy natrafili już w 2008 roku w trakcie przebudowy fragmentu ul. Wyzwolenia. Na kolejne - podczas rewitalizacji rynku (w latach 2021-2022).

- Szczątki trafiły na komunalny cmentarz przed dwoma laty. Teraz grób zyskał też oryginalny postument z symbolicznym krzyżem wyznaczonym przez przenikające się pola ciemnej granitowej płyty oraz płycin wypełnionych granitowym kruszywem. Miejsce pamięci otacza kamienna bordiura, a przestrzeń pomiędzy nią i postumentem również wypełnia granitowe kruszywo. Całość prezentuje wyjątkowo spójną i elegancką formę. Rozwiązanie zaprojektował plastyk miasta Marek Iwiński. Formę upamiętnienia ekshumowanych szczątków konsultowaliśmy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu. Wcześniej w sąsiedztwie postumentu powstała zbiorowa mogiła szczątków ekshumowanych w czasie prac nad rewitalizacją parku Ludowego im. Witosa - czytamy na stronie ratusza.

Będą miany na cmentarzu przy ul. WIślanej w Bydgoszczy

Lapidarium przy ul. Cechowej w Starym Fordonie niedawno ucierpiało. Zwaliło się na nie drzewo. Na szczęście obyło się bez większych szkód.

Jeszcze w 2024 roku cmentarz przy ul. Wiślanej nieco się zmieni. Miasto ma w planach nowe nasadzenia. Przy domu pogrzebowym przybędą dwa dęby. Wokół miejsc składowania odpadów pojawią się żywopłoty z grabów.

Byliśmy na Górze Czarownic w Fordonie. Na stosach spłonęły tu przynajmniej 72 kobiety. Zobaczcie zdjęcia.

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?
Wielkie sadzenie drzew pod Bydgoszczą! Tak powstaje las