wokół nas

Drzewo runęło na lapidarium w Starym Fordonie. Zapytaliśmy miasto o stan pozostałych drzew na ul. Cechowej

2024-10-11 15:21

Lapidarium w Starym Fordonie powstało z tego, co w 2015 roku Wisła odsłoniła, a społecznicy ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu wydobyli. To fragmenty pomników z cmentarza ewangelickiego, wykorzystanych po 1945 r. do umocnienia wiślanej skarpy i utworzenia wiślanych ostróg. Najstarsze pochodzą z 1870 roku. Odsłonięcie lapidarium wymagało sporo zachodu. Teraz trzeba je będzie sprzątnąć i naprawić, bo na spadło na nie drzewo.

Drzewo przewróciło się na lapidarium w Starym Fordonie

- Silny wiatr sprawił, że część drzewa stojącego przy lapidarium na ul. Cechowej, runęła na fragmenty nagrobków. Uszkodzenia nie wydają się duże. Na szczęście tablica informacyjna ocalała - poinformowali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Do tego wypadku doszło 10 października. Od razu zostały poinformowane służby, a teren ogrodzono taśmą. Rankiem, następnego dnia, zapytaliśmy w urzędzie miasta, co dalej, bo mieszkańcy sugerują, że pozostałe drzewa w pobliżu są w kiepskiej kondycji i obawiają się, że też mogą stanowić zagrożenie.

Miasto zajmuje się uszkodzeniami w Starym Fordonie spowodowanymi przez ułamany konar

- Konar jest w tej chwili usuwany przez firmę, która działa na zlecenie miasta. Monitorujemy na bieżąco stan drzew. Jeżeli są wątpliwości co oceny stanu danego drzewa, zleca się wykonanie ekspertyzy stanu danego drzewa - informuje Marta Stachowiak, rezczniczka ratusza.

Lapidarium w Starym Fordonie. Co to za miejsce?

Lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim w Starym Fordonie zostało uroczyście otwarte siedem lat temu. O teren zadbano z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Pomysłodawczynią była Ewa Raczyńska-Mąkowska.

Ktoś pomnikami umacniał wiślaną skarpę w Starym Fordonie

Lapidarium powstało z reliktów wydobytych z Wisły dwa lata wcześniej i zabezpieczonych przez członków stowarzyszenia. Najstarsze pochodzą z 1870 roku. To fragmenty pomników z cmentarza ewangelickiego, wykorzystanych po 1945 r. do umocnienia wiślanej skarpy i utworzenia wiślanych ostróg (teren cmentarza zamieniony został w park). Jedyny zachowany nagrobek został wyczyszczony.

- Lapidarium cmentarza ewangelickiego, który znajdował się w tym miejscu do 1945 roku. Powstało z reliktów wydobytych z Wisły i zabezpieczonych przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu w lecie 2015 roku. Ku pamięci spoczywających tu mieszkańców miasta Fordon. W 500-lecie Reformacji - tak po polsku i niemiecku głosi napis na odsłoniętej tablicy lapidarium.

Znamy wyniki konkursu na Bydgoskie Drzewo Roku 2024. Ten okazały dąb rośnie na rondzie Grunwaldzkim, ale kiedyś rósł nad Starym Kanałem Bydgoskim. Zobaczcie zdjęcia.

Tramwaj Zdrowia Psychicznego wyjechał na bydgoskie tory

Bydgoszcz w okresie PRL. Jaka była cena wody z saturatora? Jaka była nazwa ulicy Gdańskiej? Rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Gruźliczanka to: