wydarzenia

Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem, czyli świętowania 250-lecia Kanału Bydgoskiego ciąg dalszy

2024-10-04 14:47

Tego wyjątkowego wieczoru, uczestnicy będą mogli obejrzeć laserowy pokaz przestrzenny. Na kurtynie wodnej zostanie wyświetlona historia Kanału Bydgoskiego – w formie spektakularnej, świetlnej animacji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

250-lecie Kanału Bydgoskiego

  • 5 października Bydgoszcz upamiętni jednego ze swoich wybitnych mieszkańców, aktora i miłośnika miasta – Leonarda Pietraszaka.
  • Wydarzenie Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem rozpocznie się o godzinie 16 na skwerze przy bulwarze Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałowej. Wstęp wolny.
  • Głównym punktem programu będzie uroczyste nadanie bulwarowi pomiędzy IV a V śluzą imienia Leonarda Pietraszaka.

- Przeniesiemy bydgoszczan do lat 30. kiedy toczyła się akcja filmu Vabanku. Nie trzeba przypominać, że jednym z jego głównych bohaterów był Gustaw Kramer, którego zagrał Leonard Pietraszak, bydgoszczanin i admirator naszego miasta. Jak sam mawiał: "Życie można przeżyć byle jak, ale można również żyć z pasją," dlatego idąc za tymi słowami na gości czekać będzie widowisko historyczne i scenki rodzajowe (filmowe i z XX-lecia międzywojennego przygotowane przez rekonstruktorów historycznych i uczniów realizujących swoją pasję historyczną w III Liceum Ogólnokształcącym. Historyczny piknik jest organizowany w celu upamiętnienia Leonarda Pietraszaka – mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego.

Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem. Historyczne widowisko i atrakcje dla mieszkańców

Leonard Pietraszak to wybitny polski aktor filmowy i teatralny, urodzony 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy. Był znany przede wszystkim z ról w popularnych polskich filmach i serialach, takich jak "Czterdziestolatek" oraz niezapomniany "Vabank", w którym wcielił się w postać Gustawa Kramera. Pietraszak był nie tylko utalentowanym aktorem, ale także wielkim miłośnikiem swojego rodzinnego miasta, które często odwiedzał. Wspierał lokalne inicjatywy kulturalne i angażował się w promowanie Bydgoszczy. Jego związek z miastem sprawił, że zyskał ogromną sympatię mieszkańców, a nadanie jego imienia bulwarowi nad Kanałem Bydgoskim to wyraz uznania dla jego dorobku i wkładu w rozwój kultury. W 1998 roku Pietraszak otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej. Zmarł w 2023 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i trwałą pamięć w sercach swoich fanów.

W ramach obchodów zaplanowano liczne atrakcje, które przeniosą uczestników w czasy XX-lecia międzywojennego. Pojawią się między innymi:

  • kawiarnia nad kanałem,
  • punkt wojskowy,
  • stoisko z kulturą materialną z epoki,
  • punkt medyczny,
  • pucybut i gazeciarz, rozdający specjalną jednodniówkę z życiorysem Leonarda Pietraszaka.
  • Miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w konkursach historycznych oraz grze miejskiej „Nad Kanałem w XX-leciu Międzywojennym”.

Uroczyste nadanie bulwarowi imienia słynnego bydgoszczanina i koncert muzyczny

O godzinie 18 odbędzie się oficjalne nadanie imienia Leonarda Pietraszaka bulwarowi znajdującemu się między IV a V śluzą, na południowej stronie Kanału Bydgoskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert nawiązujący do muzyki z filmu „Vabank” oraz epoki, w której rozgrywała się jego akcja. Koncert odbędzie się na scenie zlokalizowanej na skwerze przy bulwarze Sebastiana Malinowskiego.

Kanał Bydgoski ma 250 lat. Takiego połączenia Brdy i Noteci chciał król pruski Fryderyk II. Zobaczcie zdjęcia

Prosektorium dla politechniki. Będą się tu uczyć bydgoscy studenci

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?