Jedno Miasto - Trzy Kultury

i

Autor: Organizator VI edycja wydarzenia "Jedno Miasto - Trzy Kultury"

VI edycja "Jedno Miasto - Trzy Kultury". Tym razem pod hasłem "Więzione za Wolność"!

2022-12-02 14:35

4 grudnia w niedzielę odbędzie się szósta edycja wydarzenia „Jedno Miasto Trzy Kultury” poświęcona kobietom z Podziemia Niepodległościowego więzionym w latach 1945-1956 w Fordonie. Ponad 900 osób przewinęło się przez fordońskie więzienie w latach stalinowskiego terroru.

4 grudnia w niedzielę odbędzie się szósta edycja wydarzenia „Jedno Miasto - Trzy Kultury” poświęcona kobietom z Podziemia Niepodległościowego więzionym w latach 1945-1956 w Fordonie. Ponad 900 osób przewinęło się przez fordońskie więzienie w latach stalinizmu. Kobiety walczące podczas okupacji o wolną Polskę trafiły do więzień. Nowa komunistyczna rzeczywistość widziała w nich wrogów bolszewickiego systemu.

Na wydarzenie przygotowano m.in. spacer historyczny, wystawę zdjęć, pokaz filmu oraz koncerty. Tak zapowiada się "Jedno Miasto - Trzy Kultury" w Bydgoszczy. To świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o Starym Fordonie. 

Tematem przewodnim jest hasło "Więzione za Wolność". Poświęcamy to wydarzenie osadzonym w latach 1945-1956 kobietom, oficerom z Podziemia Niepodległościowego. Wiąże się to też z tym, że będzie rozstrzygnięcie konkursu na mural, który właśnie ma być na areszcie śledczym w Fordonie namalowany - poinformował Damian Rączka z bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Spacer historyczny potrwa około półtorej godziny. W fordońskiej synagodze zaś będą prowadzone prelekcje.

Oczywiście rozstrzygnięciem konkursu będzie prelekcja prowadzona przez przedstawiciela zakładu karnego i panią dyrektor Muzeum Generał Elżbiety Zawadzkiej, właśnie dotyczącą generałowej Elżbiety Zawadzkiej, bo to bardzo ciekawy życiorys. Druga prelekcja będzie dotyczyła osadzonych w okresie międzywojennym kobiet, czyli znanych morderczyń, szpiegów, oczywiście komunistek - dodał Damian Rączka.

Plan wydarzenia:

  • 13.00 - Wycieczka „Więzione za Wolność” Trasa : Rynek, Zakładowa, tereny nadwiślańskie, Kapeluszników, cmentarz więzienny, Bydgoska i synagoga,
  • 15.30 - wystawa zdjęć przed synagogą oraz prelekcja przedstawiciela Aresztu Śledczego nt. więzionych w latach 1935-1956,
  • 16.15 - rozstrzygnięcie konkursu prac dotyczących murali na Areszcie Śledczym w Fordonie,
  • 17.00 - Zbłońska, Akińczówna i Bytomska historie kryminalno-polityczne. Więzienie w Fordonie 1920-1939,
  • 17.45 – film dokumentalny „Więzienie w Fordonie. Niezłomne 1992”,
  • 18.30 – koncert zespołu „Miód”,
  • 19.30 – koncert „Sztywny Pal Azji akustycznie” Synagoga w Fordonie-Bydgoszczy,
  • Wstęp wolny, na koncert obowiązują zaproszenia.