Pęd, brak czasu, niewłaściwy wypoczynek, zła dieta, dużo żywności przetworzonej - wszystko to zwiększa częstość zachorowańna nowotwory!
Tym razem o profilaktyce nowotworów specjaliści rozmawiali w Bydgoszczy z młodzieżą.
- Z trudnymi tematami też trzeba młodzież oswajać. Coraz więcej młodych ludzi na co dzień spotyka się z problemem chorób onkologicznych, częstość ich występowania jest na tyle duża, że coraz mniej jest rodzin, których problem nie dotyczy bezpośrednio. Forma naszego spotkania jest eksperymentem. Pierwszy raz adresujemy tego typu wydarzenie do tak młodych ludzi - mówi prof. dr hab. Marek Foksiński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego CM w Bydgoszczy UMK w Toruniu. - Coraz młodsi ludzie chorują, ale nie tylko w tym rzecz. Niewiedza powoduje pewną ignorancję, a gdy młodzi będą mieli choć minimalne pojęcie na temat zagrożeń, będą mogli odpowiednio reagować i wcielać w życie profilaktykę. Duża liczba zachorowań na nowotwory to cecha starzejącego się społeczeństwa, ale ważnym czynnikiem jest też to, że jako społeczeństwo żyjemy coraz mniej higienicznie. Pęd, brak czasu, niewłaściwy wypoczynek, zła dieta, dużo żywności przetworzonej - wszystko to zwiększa częstość zachorowań - dodaje.
"Kobietom, które usłyszały diagnozę, mówię: Nie zapominajcie o marzeniach"
Z młodymi bydgoszczanami spotkała się też prezeska bydgoskiego stowarzyszenia Amazonek Gabriela Brzozowska.
- To ważne, by uświadomić młodzieży, jak ważne jest regularne badanie. Coraz młodsze kobiety zachorowują na raka piersi. Ja z chorobą zmagałam się rok, ale cały czas jestem pod kontrolą, by nie dopuścić do przerzutów. Kiedy spotykam się z kobietami, które dopiero co usłyszały diagnozę, mówię im, że najważniejsze jest ich pozytywne nastawienie. Nigdy nie wolno się poddawać, nie można zapominać o swoich celach i marzeniach. I młodym też o tym powiedziałam - podkreśla Gabriela Brzozowska.
Polecany artykuł:
Młodzi byli pod wrażeniem tego, co usłyszeli.
- Nikt chyba nie chciałby się w takiej sytuacji znaleźć, to wyjątkowo trudne doświadczenie. Bardzo mnie poruszyła dyskusja z panią, która przeżyła nowotwór - mówi Zuzanna, uczestniczka spotkania.
- Dowiedziałam się, jak ważny jest styl życia, by uniknąć zachorowania: aktywność fizyczna, odpowiednia dieta - mówi Julia. - To dobrze, ze nowotwór przestał być tematem tabu - dodaje.
Konferencja dla nastolatków na temat nowotworów w Bydgoszczy
W konferencji wzięło udział ok. 400 uczniów szkół ponadpodstawowych z Bydgoszczy, Piły i Nakła. Organizatorami wydarzenia są:
- Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,
- Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji CM UMK,
- Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych CM UMK.
![Bydgoszcz Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-w3TM-HkKv-YULY_bydgoszcz-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
W Fordonie, na strychu dawnej restauracji leżała skrzynia skarbów! Najstarszy pochodzi z 1894 roku. Zobaczcie zdjęcia.