ludzie z pasją

W Kujawsko-Pomorskiem jest Wioska Grzybowa. Krzywogoniec w Borach Tucholskich to raj dla grzybiarzy: "Podgrzybek dopiero się rzuca"

2024-10-31 14:11

Grzybiarze są wszędzie, bo i grzybów w kujawsko-pomorskich lasach wreszcie całkiem sporo. Postanowiliśmy poszukać blisko Bydgoszczy ciekawego miejsca na jesienny spacer z koszem i kozikiem. O to, co w tym koszu wyniesiemy, zapytaliśmy sołtysa Krzywogońca, Jana Maniowskiego. - Jestem sołtysem Wioski Grzybowej - poprawia nas od razu. - Właśnie wszedłem do lasu. Po powrocie będzie sporo roboty, bo sów (czy jak kto woli - kań) jest tu bardzo dużo, a poza tym: prawdziwki, maślaki, koźlarze, rydze. Ale będzie więcej! Podgrzybek dopiero się rzuca - zapowiada.

Wioska Grzybowa w Borach Tucholskich, w gminie Cekcyn. Jakie grzyby rosną w lasach wokół Krzywogońca?

W sezonie nigdzie chyba tak mocno nie pachnie grzybami jak w Borach Tucholskich. Właśnie w tę stronę powędrował nasz wzrok, kiedy wzięliśmy mapę i zaczęliśmy planować jesienną, weekendową wyprawę na grzyby. A jeśli grzyby i Bory Tucholskie, to powiat tucholski, gmina Cekcyn. A jak tam, to wieś borowiacka Krzywogoniec, lepiej znana jako Wioska Grzybowa. Istnieje od 2005 roku. To była pierwsza tematyczna wioska w Borach Tucholskich. Żeby dowiedzieć się przed wyjazdem, jak wygląda dziś, prawie 20 lat później, dzwonimy do sołtysa Krzywogońca.

W lasach wokół Wioski Grzybowej są prawdziwki, maślaki, koźlarze, rydze. "Podgrzybek dopiero się rzuca"

- Jestem sołtysem Wioski Grzybowej - uściśla od razu Jan Maniowski. Odebrał telefon, będąc na spacerze w lesie. - Sów, czy jak kto woli - kań, jest bardzo dużo. Oj, będzie robota, kiedy wrócę do domu. Poza tym prawdziwki, maślaki, koźlarze, rydze. Grzybów jest dużo, ale będzie jeszcze więcej, bo podgrzybek dopiero się rzuca. Najważniejsza teraz jest pogoda - musi być w miarę ciepło i wilgotno. Cieszy nas to, że ludzie z całej Polski i z zagranicy przyjeżdżają chętnie do naszej wioski po grzyby i leśne powietrze (co jest za darmo, a bezcenne!) - mówi.

Tak wygląda Wioska Grzybowa w Borach Tucholskich. Tablice z grzybami na każdym domu

Wioski Grzybowej nie da się pomylić z żadną inną. Jej znakiem rozpoznawczym są tabliczki z wizerunkami różnych grzybów na każdym budynku.

  • Uwagę przykuwa amfiteatr położony nad jeziorem na skraju lasu, w jego pobliżu są boiska, gdzie można aktywnie spędzić czas.
  • W budynku świetlicy wiejskiej powstała Izba Wioski Grzybowej z ciekawymi eksponatami, zwłaszcza ręcznie robionymi.
  • Z myślą o przyjezdnych przygotowano suszarnie do grzybów.

W Wiosce Grzybowej poetka, Grażyna Wojcieszko, zaprasza na warsztaty

Turyści zaglądają tu też po artystyczne wrażenia. Poza Wioską Grzybową rozwijaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec, działa tu Fundacja czAR(T) Krzywogońca. Prowadzi Dom Twórczy, organizuje projekty i wydarzenia kulturalne, warsztaty, spotkania, a kieruje nią Grażyna Wojcieszko, poetka i tłumaczka, autorka tekstów piosenek.

Jakie zwierzęta i rośliny można zaobserwować w Górkach Fordońskich? Zobaczcie zdjęcia

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Jakie światowe miasta są mniejsze od Bydgoszczy? Paryż, Madryt czy Miami?

Pytanie 1 z 12
Które miasto jest większe?
Grzyby-zombie, psychodeliki i... maślaki. Dlaczego świat grzybów jest tak fascynujący? Marta Wrzosek
Mykologia to dział nauki zajmujący się grzybami. A jest co badać, bo grzyby znajdziemy nie tylko w lesie i na talerzu: pleśnie mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie, psylocybina bywa wykorzystywana do leczenia traum a kordycepsy (czyli grzyby-zombie) wdarły się do popkulturze dzięki "The Last of Us". W tym odcinku pytamy więc gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czy dzięki grzybom halucynogennym ludzie nauczyli się komunikować? Czy grzyby znane z "The Last of Us" mogą zaatakować człowieka? O tym rozmawiamy z profesor Martą Wrzosek z Ogrodu Botanicznego UW, rzeczniczką Polskiego Stowarzyszenia Mykologicznego.
Nie ma głupich pytań