W bydgoskich szkołach lekcje są skrócone. Jest tak gorąco, że nie da się uczyć ani pracować
Prognozy mówią, że skrajnie wysokich temperatur musimy się spodziewać jeszcze przynajmniej do 6 września. Do piątku właśnie w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy będzie obowiązywało rozwiązanie wprowadzone 4 września. W klasach nie da się wysiedzieć zwłaszcza w drugiej części dnia.
- Zdecydowaliśmy o skróceniu lekcji do 35 minut (począwszy od szóstej godziny lekcyjnej), a przerw do 5 minut - słyszymy w sekretariacie szkoły.
Sale lekcyjne w budynku przy ul. Nowodworskiej 13 nagrzewają się przez okna i rozgrzane upałami mury. W najchłodniejszej było 26 stopni Celsjusza, w innych - nawet powyżej 30 stopni, kiedy dokonywano pomiarów przed podjęciem decyzji o skróceniu lekcji. Uczniowie skarżyli się, że z powodu gorąca nie są w stanie skupić się na lekcjach. Podobnie jest w kilkunastu innych bydgoskich placówkach.
W tych bydgoskich szkołach lekcje są skrócone z powodu upałów (terminy)
- SP nr 14 - 6 września
- SP nr 17 - 6 września
- SP nr 56 - 6 i 9 września
- SP nr 65 - 6 i 9 września
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 - 6 września
- ZS nr 32 - 5 i 6 września
- I LO - 5 i 6 września
- II LO - 4,5 i 6 września
- III LO - 5 i 6 września
- VI LO - 5 i 6 września
- VII LO - 5 i 6 września
- VIII LO - 5 i 6 września
- IX LO - 5 i 6 września
- ZS Drzewnych – 5 i 6 września
- ZS Elektrycznych – 6 września
Rzeczniczka ratusza podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna. W innych szkołach nauczyciele i uczniowie ratują się, spuszczając rolety w oknach, ustawiając wentylatory, otwierając na oścież drzwi.
Kiedy i kto może skrócić lekcje w szkołach z uwagi na temperatury?
- Przepisy oświatowe i BHP dopuszczają skrócenie lub odwołanie lekcji w uzasadnionych przypadkach.
- To decyzja dyrektora szkoły podejmowana po konsultacji z organem prowadzącym - wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta lub starostą.
- Jak na razie nie ma przepisów dotyczących postępowania w czasie upału, rozporządzenie ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach znajdziemy tylko zasady postępowania przy niskich temperaturach.
- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają przygotowania do zmiany przepisów. Brane są pod uwagę trzy opcje na czas upałów: by lekcja odwoływać, skracać lub organizować naukę zdalną.
- Być może zmiany zostaną wprowadzone wiosną 2025 r.
Przy tej osiedlowej ulicy są trzy podstawówki, liceum i przedszkole. Jest pomysł, by zakazać rodzicom parkowania dłużej niż przez 5 minut. Zobaczcie zdjęcia.