Jak wiadomo, w każdym państwie funkcjonują inne przepisy. To co w jednym kraju jest normalnością, w drugim może być surowo zakazane. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii w 1991 roku wprowadzono zakaz posiadania niebezpiecznych ras zwierząt.
W Polsce spotkać je można nierzadko, a w niejednym domostwie będą one pełniły funkcję stróża domowego. Jednakże, jeśli przyjedziesz ze swoim pupilem do Anglii – będzie nam on odebrany, a następnie zostanie uśpiony.
To jednak tylko jeden z nielicznych przykładów. W państwach na całym świecie jest wiele przepisów, które nam – Polakom mogą się one wydać absurdalne. Zacznijmy od prostej gumy do żucia. Ta zakazana jest bowiem w Singapurze.
Zakaz żucia gumy do żucia w Singapurze. Jakie kary?
Czy mama mawiała Ci w dzieciństwie, żebyś nie połykał gumy do żucia? Zapomnij o maminej radzie, gdy wylądujesz na terenie Singapuru. A jeśli w czasie lotu żułeś gumę, to lepiej ją przełknij lub (po cichu) wypluj. W Singapurze obowiązuje bowiem całkowity zakaz żucia gumy.
Produktu tego nie zakupisz w żadnym sklepie, natomiast jeśli przemycisz ją w trakcie podróży – zostaniesz surowo ukarany. Żucie gumy na ulicy grozi mandatem w wysokości 500 dolarów singapurskich, czyli w przeliczeniu na polskie pieniądze – 1575 zł (kurs z 21 kwietnia 2023 r.). Natomiast za próbę jej nielegalnej sprzedaży grozi nawet kara pozbawienia wolności.
Guma do żucia nielegalna w Singapurze. Dlaczego?
Singapur to miasto-państwo znajdujące się w Azji Południowo-Wschodniej, położone na wyspie Singapur, a także kilkudziesięciu mniejszych wyspach. Jest niezwykle piękne i malownicze. Łącznie składa się z 64 wysp.
Co roku tereny te odwiedza wielu turystów z całego świata, również z Polski. Jak zaznacza Wirtualna Polska – z Polski połączenia do Singapuru znajdziemy najczęściej z przesiadką. Takie oferują m.in. lotniska Warszawskie, Krakowskie, Wrocławskie, Gdańskie czy to w Katowicach.
Należy jednak pamiętać, że tym kraju temperatura niemalże nigdy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. To właśnie dlatego władze wydały zakaz sprzedaży i spożywania gumy do żucia. Wszystko dlatego, że wypluta na ulicę guma do żucia ze względu na temperaturę, od razu zamieni się w czarną, bardzo trudną do usunięcia i nieestetyczną plamę.